Tężnia może pomóc mieszkańcom w leczeniu

Czytaj dalej
Fot. GRZEGORZ GALASINSKI
Paweł Nijaki

Tężnia może pomóc mieszkańcom w leczeniu

Paweł Nijaki

- Właściwości prozdrowotne tężni są znane. Działają nie tylko na drogi oddechowe, bo pomagają w leczeniu nerwic - mówi dr Wojciech Perekitko.

Czy idea postawienia tężni to pana zdaniem dobry pomysł?
Jestem zwolennikiem tężni. Wydaje mi się, że pomysł ich postawienia w Zielonej Górze jest bardzo dobry. Właściwości prozdrowotne tężni są od dawna znane. To jest taki rodzaj terapii, który nazywamy aerozoloterapią. Jest to leczenie przez wdychanie. Ma to dobre właściwości lecznicze przede wszystkim przy schorzeniach dolnych i górnych dróg oddechowych, przy przewlekłych zapaleniach gardła i krtani. Dobrze działa też przy zaburzeniach nerwicowych. Tonizuje nerwy, działa uspokajająco. Takie działanie mają związki, które wydzielane są do powietrza. Są to w głównej mierze tzw. solanki. Przy tym rodzaju terapii dużą rolę odgrywają zarówno uwalniane związki, jak również samo przebywanie w otoczeniu tężni. To jest przecież cały proces. Trzeba się wybrać do takiego miejsca i powdychać. Człowiek się wtedy odpowiednio nastawia. Ta cała otoczka związana z aero-zoloterapią również ma swoje właściwości lecznicze.

A ile trzeba spędzić czasu w taki miejscu, żeby zauważyć jakieś pozytywne efekty?
Na pewno jednorazowe odwiedzenie tężni nie spowoduje jakiegoś długotrwałego efektu dla zdrowia. Trudno mi powiedzieć, ile dokładnie czasu trzeba spędzić przy tej konstrukcji, żeby poczuć rezultaty. Z pewnością taki rodzaj terapii wymaga powtórzenia i systematyczności.

A gdzie pana zdaniem powinna stanąć taka konstrukcja? W parku, lesie, a może w centrum?
To musi, a przynajmniej powinno być, miejsce zaciszne. Najlepiej gdzieś przy lesie albo w parku. Dobre są takie miejsca, gdzie nie ma ruchu i gwaru ulicznego. Bo z tężni uwalniają się aerozole, które muszą utrzymywać się w danym miejscu.

A czy to wpłynie też w jakiś znaczący sposób na klimat w całym mieście?
Na klimat w mieście to raczej te substancje nie wpłyną. Jednak mikroklimat w okolicy tężni na pewno się zmieni na lepsze.

Wielu ludzi jest nastawionych sceptycznie. Uważają, że to efekt placebo.
W medycynie w wielu przypadkach posługujemy się doświadczeniem. Nie zawsze opieramy się tylko na badaniach naukowych. Jeśli chodzi o tężnie, ich działanie jest pomocnicze. Nie jest to oczywiście główna forma leczenia dla pacjentów np. z astmą. Lekarze stosują tę metodę jako dodatek do głównej ścieżki leczenia u pacjentów. Ja polecam to każdemu.

W poniedziałek, 18 stycznia odebraliśmy 12 telefonów

Największą popularnością cieszy się park Tysiąclecia. - Myślę, że najlepszym punktem będzie ten w centrum miasta, czyli park Tysiąclecia. To dobry punkt, w środku miasta. Łatwo tu dojść i dojechać - mówi Genowefa Bieda z Zielonej Góry. Ale pojawiają się też inne propozycje. Kazimierz Ligocki oddał swój głos na Plac Słowiański - Moim zdaniem to najlepsza lokalizacja do tężni. Wszystkim byłoby po drodze - uważa. Zdanie pana Kazimierza podziela również pani Irena - To dobrze nasłonecznione miejsce i przewiewne, doskonałe warunki dla tężni.

Przypominamy, że Czytelnicy oddają głosy na miejsce, w którym miałaby powstać tężnia. Nie ma to związku z głosowaniem w budżecie obywatelskim 2016.

Do tej pory na naszej stronie internetowej oddano łącznie 379 głosów. Największą popularnością cieszy się park Tysiąclecia. Aby zagłosować - KLIKNIJ TUTAJ

Paweł Nijaki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.