Łukasz Koleśnik

To będzie piknik z sercem

Grupa wolontariuszy spotkała się z rodzicami w sprawie organizacji pikniku charytatywnego. Fot. Archiwum prywatne Grupa wolontariuszy spotkała się z rodzicami w sprawie organizacji pikniku charytatywnego.
Łukasz Koleśnik

Olaf, Hania i Piotruś - to bohaterowie nadchodzącego pikniku charytatywnego w Łochowicach, podczas którego będą zbierane pieniądze na leczenie ciężko chorych dzieci oraz ich rehabilitację.

Tosia z Krosna Odrzańskiego zainspirowała wiele osób. Do pomocy chorej dziewczynce włączyła się ogromna liczba osób. Po tym ruszyły kolejne akcje charytatywne dla innych potrzebujących maluchów. Jednak najbliższa może być największą z nich. Dlaczego?_Bo grupa wolontariuszy zamierza za jednym zamachem pomóc nie jednemu dziecku a trójce.

„Razem dla HOP” to oficjalna nazwa drugiego pikniku charytatywnego (pierwszy był organizowany właśnie dla Tosi), który odbędzie się nad jeziorem w Łochowicach. Dlaczego HOP?_To inicjały trójki bohaterów tegorocznej imprezy, czyli Hani, Olafa oraz Piotrusia.

Hania choruje na wrodzony odpływ pęcherzowo-moczowodowo-nerkowy (wodonercze). Przez tę chorobę obie nerki Hani nie działają prawidłowo, dlatego ma wyprowadzone na zewnątrz przetoki. Roczna dziewczynka musi być podwójnie pampersowana, a przetoki udrażniane i opatrywane specjalnymi opatrunkami z czystej parafiny. Hania wymaga także rehabilitacji ruchowej, gdyż pampersy ograniczają jej ruchy i nie rozwija się ona prawidłowo. Do tego jest alergiczką i musi pić specjalne mleko.

Kolejny bohater to Olaf, który również ma roczek. Urodził się z przepukliną oponowo-rdzeniową, ubytkiem kości czołowej i niedowładem nóżek. Zaraz po urodzeniu musiała zostać przeprowadzona operacja zamknięcia przepukliny. Po dwóch miesiącach maluch miał kolejny zabieg, który polegał na wstawieniu specjalnej zastawki. Bo groziło mu wodogłowie. Jest pod stałą opieką neurologa, urologa, nefrologoa, chirurga i neonatologa. Wymaga ciągłej i kosztownej rehabilitacji.

8-letni Piotruś ma poważne problemy z sercem. Urodził się m.in. ze skrajnym zwężeniem zastawki aorty. Jego serce jest powiększone. Chłopiec ma też znacznie skrócony przepływ płucny oraz nadciśnienie. Leczy się w Łodzi, przeszedł już pięć skomplikowanych zabiegów, a przed nim są kolejne. Do tego konieczna jest również rehabilitacja.

W akcję pomocową już zaangażowało się wiele osób. Rodzice chorych maluchów są zaskoczeni, ale również bardzo wdzięczni za takie zaangażowanie.

- To naprawdę wiele dla nas znaczy - mówi mama Olafa.

Podczas pierwszego pikniku udało się zebrać 24 tysiące złotych. Sukces był tym większy, gdyż przygotowaniem imprezy zajmowała się niewielka grupa.

- Około 15 do 20 osób - mówi Monika Kozakowska, jedna z organizatorek. W tym roku ma nadzieję, że uda się pobić rekord z poprzedniej edycji.

Nie oznacza to, że wolontariusze nie potrzebują pomocy.

- Przyjmiemy kolejne fanty na loterię, mile widziani są sponsorzy. Przyda się też każda para rąk do pracy, więc chętnie przyjmiemy do naszego grona kolejnych wolontariuszy - mówi Kozakowska.

Choć w okolicy organizuje się coraz więcej akcji charytatywnych na rzecz chorych dzieci, to coraz trudniej o udzielenie pomocy.
- Jest bardzo wiele osób, którym potrzebna jest pomoc. Tym samym jest coraz więcej akcji, ale przez to trudniej znaleźć ludzi, którzy zaangażują się w pomaganie - przyznaje M. Kozakowska.

Kiedy będzie można pomóc Hani, Olafowi oraz Piotrusiowi? Impreza odbędzie się 27 maja i rozpocznie się od wspólnego biegu.
- Start w Krośnie Odrzańskim ze strefy ekonomicznej. Meta na plaży w Łochowicach. Wszyscy mogą w tym biegu wziąć udział - informuje organizatorka. Dodaje, że to naprawdę fantastyczny widok, ponieważ w biegu biorą udział pokolenia.

- W pierwszej edycji startowały maluchy oraz osoby starsze. Szybkość pokonania trasy nie jest ważna. Liczy się udział - zaznacza Kozakowska.

Bieg to tylko przedsmak atrakcji, których będzie bardzo wiele. Swoje stoiska wystawią służby mundurowe. Pojawią się również motocykliści z MotoForum z Krosna Odrzańskiego. Będzie też wiele występów artystycznych. Wystąpi między innymi zespół Etna, A-kwadrat, Calipso, Maciek i Krzysztof Wieczorek - tancerze breakdance.

Będzie też wiele pokazów sportowych. Football Academy zorganizuje mecz dziewczynek. Swoje pokazy przedstawi również klub Jaguar z Krosna Odrz. oraz Kick Boxing Fighter z Nowej Soli. O godz. 22.00 odbędzie się pokaz sztucznych ogni. Wcześniej na scenie wystąpią gwiazdy imprezy, czyli Shymi, Natalia Olszyna, zespół Bezsensu z Zielonej Góry oraz Zielonogórska Grupa Improwizacyjna MimoTo.

Żeby wziąć udział w biegu, należy skontaktować się z Robertem Narkunem (tel. 669 093 920). Natomiast w sprawie pomocy przy organizacji rodzinnego pikniku charytatywnego należy dzwonić do Moniki Kozakowskiej (tel. 600 215 612).
- Przyda nam się każda pomoc - podkreśla organizatorka z Krosna Odrz.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.