Maciej Barden

To był lekarz z powołania

Ulicę im. Jerzego Lukoszka otwarto w poniedziałek, podobnie jak poświęconą mu tablicę przy placu Mickiewicza 1, gdzie mieszkał Fot. Maciej Barden Ulicę im. Jerzego Lukoszka otwarto w poniedziałek, podobnie jak poświęconą mu tablicę przy placu Mickiewicza 1, gdzie mieszkał
Maciej Barden

Doktora Jerzego Lukoszka (1931-1989) wspomina Maciej Barden, inicjator nazwania ulicy jego imienia w Sulęcinie

W Sulęcinie bardziej znany był pod nazwiskiem Łukoszek. Urodził się w rodzinie robotniczej na Śląsku, w miejscowości Czernica. Po ukończeniu Śląskiej Akademii Medycznej w Rokitnicy Bytomskiej w roku 1955 otrzymał dyplom ukończenia studiów i tytuł lekarza. W roku 1961 wygrał konkurs na ordynatora oddziału położniczo - ginekologicznego Szpitala Powiatowego w Sulęcinie (...).

1 października 1966 roku został powołany na stanowisko dyrektora szpitala, sprawując jednocześnie funkcję ordynatora oddziału położniczo - ginekologicznego oraz kierownika pogotowia ratunkowego. Funkcję dyrektora szpitala pełnił przez 23 lata (...). Z jego inicjatywy w 1963 roku szpital otrzymał imię dr Henryka Jordana. Dzięki zaangażowaniu i własnemu uporowi doprowadził do rozbudowy szpitala o pawilon na 131 łóżek (otwarcie było 19 lipca 1986 roku).
W nowym pawilonie znalazła się izba przyjęć, oddział intensywnej opieki medycznej, wewnętrzny, noworodków i dziecięcy, położniczo - ginekologiczny, chirurgii ogólnej oraz laboratorium.

Był współorganizatorem budowy żłobka na Osiedlu Kopernika, który został otwarty 20 lipca 1985 roku. Doprowadził do remontu budynku przy obecnej ulicy Poznańskiej, w którym powstał hotel dla pielęgniarek, i do wybudowania internatu dla pielęgniarek przy ulicy Żwirki i Wigury. Doktor Lukoszek zapewnił szpitalowi podstawowy sprzęt medyczny i sprzęt specjalistyczny, jak ultrasonograf i pierwszy w województwie laparoskop. Wspólnie z Leonem Szczepańskim, dyrektorem Zespołu Szkół Zawodowych, podjęli starania o powołaniu Liceum Medycznego i Medycznego Studium Zawodowego - 1 września 1987 roku obie szkoły zaczęły działać.

Doktor nigdy nie stronił od ludzi, był wszędzie tam, gdzie był potrzebny. Pełnił funkcję prezesa, lekarza i jednocześnie kibica Klubu Sportowego Stal Sulęcin, członka PCK, a przede wszystkim niósł pomoc chorym i potrzebującym. Za swoje osiągnięcia, wielokrotnie był nagradzany dyplomami, medalami i odznaczeniami państwowymi i resortowymi (...). W 2005 roku Rada Miejska w Sulęcinie pośmiertnie nadała mu medal „Zasłużony dla Ziemi Sulęcińskiej”.

Doktorowi zawdzięczamy powiat sulęciński - gdyby nie rozbudowa szpitala, zabrakłoby argumentów na rzecz powiatu. Doktor Jerzy Lukoszek kochał Sulęcin i pozostał naszemu miastu wierny do końca.
Spoczywa na cmentarzu komunalnym w Sulęcinie.

Maciej Barden, mieszkaniec Sulęcina
oprac. (zeb)

Maciej Barden

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.