To centrum edukacji służy całej społeczności

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

To centrum edukacji służy całej społeczności

Marek Białowąs

W lipcu skończy się rozbudowa szkoły. Będą dwie nowe sale.

Budynek szkolny w Podmo-klach Małych nie jest stary. Został oddany do użytku w 1998 r. Jednak okazuje się być za mały.
- Mamy siedem oddziałów szkolnych, a tylko pięć sal dydaktycznych. Brakujące pomieszczenia wydzielono więc z korytarza placówki, są za małe, mają po 18 mkw. - mówi dyrektorka szkoły podstawowej Elżbieta Ryczek. Dlatego postanowiono dobudować dwie sale, komputerową i przyrodniczą. Prace rozpoczęły się miesiąc temu i zakończą z końcem lipca.

Szkoła w Podmoklach Małych to też centrum kulturalne wsi, w której znajduje się izba pamięci i wystawa starego sprzętu gospodarstw domowych. Z sal korzysta klub seniorów, odbywają się zajęcia dodatkowe dla najmłodszych. Do podstawówki chodzi dziś 83 dzieci, które dobrze czują się w tak kameralnej placówce.

- Niestety mi został już tylko rok i skończę 6. klasę. Zazdroszczę młodszym koleżankom, że będą chodzić dalej do tak fajnej szkoły - powiedziała ,,GL’’ Natalia Grobys.
W placówce przebywa właśnie grupa dzieci z zaprzyjaźnionego niemieckiego Neuruppin. Współpracatych dwóch szkół, polskiej i jej odpowiedniczki po stronie niemieckiej, ma już 11- letnią historię.

Natalia i Wiktoria Gabrys oraz Lena Hryniewicz - uczennice na tle rozbudowywanej szkoły.
Mariusz Kapała Natalia i Wiktoria Gabrys oraz Lena Hryniewicz - uczennice na tle rozbudowywanej szkoły.

- Przyjechało do nas 14 dzieci z dwoma opiekunami. Zostaną z nami do soboty. Goście mieszkają w prywatnych domach - mówi E. Ryczek. - Ich pobyt finansuje Euroregion Sprewa - Nysa - Bóbr. Dziś mamy międzynarodowy mecz piłki nożnej Polska - Niemcy, a jutro jedziemy na wycieczkę do Zielonej Góry. Będziemy zwiedzać m.in. Centrum Przyrodnicze.

Oczywiście wizyta uczniów z Neuruppin będzie miała swoją kontynuację. We wrześniu polskie dzieci odwiedzą niemiecką prowincję. Będą miały za zadanie poznać kraj sąsiada.

Szkoła Podstawowa w Pod-moklach Małych za kilka dni obchodzi jubileusz. Historia placówki ma już bowiem 87 lat. 11 czerwca 1929 r. Jan Ba¬czewski, wybitny działacz polonijny, uroczyście otworzył Polską Szkołę Mniejszościową. Wtedy była to 27 szkoła polska w Niemczech. Dwa tygodnie później powstała placówka w Podmoklach Wielkich. a ą

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.