To dopiero będzie szkoła

Czytaj dalej
Fot. Collegium Polonicum
Renata Hryniewicz

To dopiero będzie szkoła

Renata Hryniewicz

Już w przyszłym roku zadzwoni dzwonek w nowym Liceum Akademickim, które znajdzie się na Collegium Polonicum

To już pewne: przy Collegium Pollonicum powstanie Liceum Akademickie. To jeden ze sposobów na zatrzymanie młodzieży w Słubicach - z założenia absolwenci akademickiego ogólniaka po jego ukończeniu kontynuowaliby naukę na miejscowej uczelni. Pierwszy nabór ruszy w 2018 r.

- W ramach rekrutacji poszukujemy osoby, która będzie formalnym założycielem liceum - mówi Krzysztof Wojciechowski, dyrektor Collegium Polonicum. - Założyciel będzie współodpowiedzialny za stworzenie koncepcji liceum - np. czy ma być językowe, czy humanistyczne, czy też jeszcze inne. Mieliśmy różne propozycje od strony kandydatów, którzy się ubiegają o stanowisko. Zdajemy sobie sprawę, że najwięcej zależy od człowieka i że nasze wyobrażenie o tym, co mogłoby to liceum robić, jest tylko częścią wyobrażeń, które należy zbadać i włączyć w tworzenie liceum. To jest zadanie na pół roku .

W założeniach twórców przewidziany jest udział uczniów liceum w wybranych zajęciach akademickich. Z drugiej strony - udział wykładowców akademickich w wybranych zajęciach szkolnych. Do tego dojdzie opieka intelektualna wykładowców nad uczniami w kółkach zainteresowań i projektach.

- Na pewno będziemy dbali o wykształcenie językowe, bo żeby studiować na naszych kierunkach lub wspólnych kierunkach z Viadriną, trzeba znać te języki - mówi Wojciechowski.

- Nacisk na języki jest dobrym posunięciem, bo ich znajomość, zwłaszcza przy granicy, jest bardzo ważna - mówi nam Zuzanna Dereczenik, gimnazjalistka z Rzepina.

Dyrektor Wojciechowski mówi, że kierunki w nowej szkole niekoniecznie będą się pokrywały z kierunkami studiów w Collegium Polonicum. - Kierunki studiów, moda, zapotrzebowanie szybko się zmieniają. Oczywiście będziemy się cieszyli, jeśli uczniowie zostaną na studiach, ale nie jest to nasza główna myśl. Zależy nam na tym, żeby podnosić głównie ogólną kulturę wykształcenia środowiska - mówi dyrektor.

Liceum Akademickie będzie szkołą niepubliczną, ale działającą na prawach szkoły publicznej, utrzymującej się z subwencji oświatowej oraz z czesnego.

Czy liceum będzie konkurencją dla powiatowych szkół? Zapytaliśmy o to Amelię Szołtun, która zajmuje się oświatą w starostwie powiatowym. - Po części tak, ale czy to będzie konkurencja, która „narobi nam kłopotu”? Nie sądzę. Myślę, że to będzie ciekawe uzupełnienie oferty edukacyjnej na naszym terenie - mówi A. Szołtun.

Renata Hryniewicz

Moje działania reporterskie skupiają się na terenie powiatu słubickiego i sulęcińskiego. Szukam tu ludzi, miejsc, wydarzeń, o których warto pisać i je pokazywać. Szukam tematów, które niosą jakiś przekaz, pokazują ciekawe działania, ale także takich, w których poprzez nagłośnienie mogę pomóc rozwiązać problem. Zawsze staram się dociec prawdy wysłuchując różnych wariantów, jeśli chodzi o spór – wysłuchuję i opisuję obie strony. Staram się, żeby Czytelnik sam ocenił, po której stronie leży prawda. Można zgłosić mi każdy temat, każdy problem, każdą inicjatywę.
Jestem zawsze blisko ludzi i staram się spotykać z nimi osobiście, by ocenić sytuację, a w temacie ująć także emocje. Lubię pisać o ludziach i ich przeżyciach, pokazywać to, co w moim rejonie dzieje się dobrego, ale nie uciekam od spraw kontrowersyjnych, o czym nie raz przekonali się moi Czytelnicy.
Jestem optymistką i nigdy się nie załamuję. Wierzę, że zawsze jest jakieś wyjście. Lubię dobry żart i ludzi wesołych z pozytywną energią. Nie znoszę smutasów.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.