To firmy zabiegają o nowego pracownika

Czytaj dalej
Fot. Marek Białowąs
Marek Białowąs

To firmy zabiegają o nowego pracownika

Marek Białowąs

- Firmy stale do nas dzwonią i pytają, czy mamy dla nich chętnych do pracy. Widać brak rąk do pracy - mówi Jerzy Rozynek

W przyszły czwartek w sulechowskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego odbędą się targi edukacji i pracy. To będzie już trzecia tego rodzaju impreza.

- Powiatowe targi edukacji i pracy są doskonałą okazją poznania ofert firm i uczelni wyższych - mówi dyrektor CKZiU, Jerzy Rozynek. - Na imprezie można znaleźć potencjalne miejsce pracy, dowiedzieć się o różnych formach podnoszenia swoich kwalifikacji oraz możliwości studiowania.

Zdaniem J. Rozynka lokalne firmy coraz mocniej zabiegają o nowych pracowników. Kuszą ich m.in. propozycjami praktyk, kursów i staży. Chętni mogą też za darmo zdobyć nowe kwalifikacje np. operatora wózków widłowych czy uprawnienia elektryka.
- Najczęściej firmy pytają o mechatroników, informatyków, logistyków, ale zdarza się też, że fachowców poszukuje branża spożywcza - powiedział dyrektor CKZiU.

Znana jest już lista wystawców targów pracy. Będzie na nich większość znaczących firm z regionu, m.in. Ikea Industry ze Zbąszynka, MB Pneumatyka z Sulechowa, Rockwool z Cigacic, Nestle Polska z Kargowej. Nie zabraknie też uczelni - np. Akademii Morskiej ze Szczecina, PWSZ w Sulechowie, uniwersytetów przyrodniczych z Poznania i Wrocławia. Będą też reprezentanci Uniwersytetu Zielonogórskiego, Wyższej Szkoły Bankowej z Wrocławia czy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. - Udział w targach daje korzyści wystawcom, jak i odwiedzającym - mówi J. Rozynek. - Zapraszam wszystkich chętnych do odwiedzenia naszej placówki przy ul. Piaskowej 57 i przypominam, że CKZiU to były Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. Impreza odbędzie się w naszej auli w czwartek, 23 lutego w godz. od 9.00 do 13.00.

Chociaż targi pracy i edukacji adresowane są głównie do uczniów ostatnich klas, pojawiają się na nich również młodsi, aby wybrać wcześniej firmę, z którą zwiążą swoją przyszłość. Impreza przyciąga młodych ludzi nie tylko z terenu powiatu zielonogórskiego, ale i z sąsiedniego powiatu świebodzińskiego.

CKZiU kształci uczniów w 8 zawodach na poziomie technikum i we wszystkich zawodach na poziomie zawodowym.

- Dostosowujemy się do potrzeb rynku pracy. Jeśli firma potrzebuje np. jednego stolarza, my zapewniamy kształcenie teoretyczne, a pracodawca uzupełnia szkolenie o część praktyczną - mówi J. Rozynek. - Wyjątek stanowią tu zawody elektryka i kucharza. W tych dwóch przypadkach praktykę i teorię zapewnia nasza szkoła.

Obecnie do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego chodzi 680 uczniów z terenu całego powiatu zielonogórskiego. Szkoła jest miejscem pracy dla ponad 90 osób, w tym 70 nauczycieli.

Organizację targów pracy i edukacji finansuje Unia Europejska w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.