To nie są zwykłe targi. Tu dowiesz się, jak działa silnik i... wybucha wulkan!

Czytaj dalej
Fot. Edward Gurban
Edward Gurban, pif

To nie są zwykłe targi. Tu dowiesz się, jak działa silnik i... wybucha wulkan!

Edward Gurban, pif

Najpierw był przemarsz do hali, a tam... Każda ze szkół chwali się tym, co ma najlepsze. Targi i warsztaty edukacyjne w Nowej Soli potrwają jeszcze dziś (16 marca).

Marsz po zawód”. Tak brzmi hasło dwudniowych targów, które odbywają się w hali sportowej „Elektryka”. Obecne są na nich wszystkie szkoły ponadgimnazjalne z pow. nowosolskiego, przyjechali też goście zza Odry, z centrum zawodowego w Fürstenwalde.

Każdy chwali się tym, co ma najlepsze. LO poza laboratoriami zaprezentowało swój "eksportowy" teatr Avis. "Elektryk" pokazał modele elektryczne, stanowiska komputerowe i doświadczenia z cieczą nieniutonowską i energetycznością bananów i innych owoców. „Nitki” jak zwykle pochwaliły się salonami fryzjerskimi, a „Odlewniak” pokazami mechanicznymi i budowlanymi. Tu szczególnie podobał się kolorowy pokaz wybuchu miniwulkanu z wylewającą się lawą. „Spożywczak” kusił zaś swoimi smakowitościami. Na miejscu można było spróbować ich wspaniałych sałatek i słodyczy. Próbowaliśmy, palce lizać! Wreszcie ZSP 5 w Kożuchowie przyciągało swoim stanowiskiem strzeleckim.

Najpierw jednak był marsz młodzieży z transparentami po najważniejszych ulicach miasta. - Był on po to, żeby zaprezentować swoją ofertę edukacyjną, ale trochę w inny sposób - mówi Andrzej Ogrodnik, członek zarządu powiatu. - To nie była zwykła pokazówka, bo młodzież będzie mogła poznawać zawody poprzez warsztaty eksperymentalne przygotowane przez nasze szkoły. Będziemy na nich pokazywać, jakie zawody kształcimy w naszych szkołach - wyjaśnia.

- W ślad za tym młodzież po raz pierwszy będzie też miała okazję zwiedzenia strefy inwestycyjnej. Zakłady otwierają się, by pokazać jak wygląda praca, ich zawody. A współpraca między szkołami a strefą rozwija się bardzo mocno. Chcemy pokazać rodzicom i uczniom że w Nowej Soli mamy bardzo fajny klimat - dodaje A. Ogrodnik.

Autor: Edward Gurban, (pif)

Edward Gurban, pif

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.