Torowiska w Gorzowie się zmienią. I centrum też! Umowy już podpisane

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Torowiska w Gorzowie się zmienią. I centrum też! Umowy już podpisane

Jarosław Miłkowski

W ciągu siedmiu lat miasto wyda 1 mld zł na 200 inwestycji. Niewielką część - ale sporo! - pieniędzy przeznacza już teraz, na dokumentację.

- To dokument na lata - mówił wczoraj (15 marca) prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. Zapowiadał, że już na początku kwietnia przedstawiony zostanie wieloletni plan inwestycyjny. - W ciągu siedmiu lat zrobimy 200 inwestycji za 1 mld zł. Trwają ostatnie szlify tego dokumentu, a konsekwencją tego planu jest podpisanie tych dwóch umów - dodawał. Chwilę później złożył autograf na dwóch dokumentach, które związane są z planem transportowym. Jakich konkretnie?

Firma Safege za 867 tys. zł podpisała umowę na przygotowanie projektu zagospodarowania ul. Sikorskiego. I to praktycznie na całej jej długości. Ma bowiem zaproponować rozwiązanie komunikacyjne skrzyżowania przy katedrze oraz skrzyżowania Sikorskiego z ul. Dworcową. Do tego zaprojektować przebieg torowiska przez ulicę. No i najważniejsze - przedstawić trzy wizualizacje deptaka, który w latach 2017-2018 ma powstać na części ul. Sikorskiego. Na przedstawienie dwóch wstępnych koncepcji zagospodarowania jednej z ważniejszych ulic w centrum ma sześć najbliższych tygodni, a na przekucie tego w ostateczny projekt - ponad pół roku. Dokument ma być gotowy w październiku.

Przypomnijmy: miasto chce zamknąć dla ruchu ul. Sikorskiego na odcinku od katedry do skrzyżowania z ul. Pionierów (wersja krótsza) lub skrzyżowania z ul. Cichońskiego (wersja dłuższa).
- Zamknięcie Sikorskiego nie powinno wpłynąć na ruch w centrum miasta - mówi Agnieszka Surmacz, dyrektor wydziału inwestycji i remontów dróg w magistracie.

Prezydent Jacek Wójcicki podpisuje umowy na dokumentacje
Jarosław Miłkowski Prezydent Jacek Wójcicki podpisuje umowy na dokumentacje

Także do jesieni czas na przygotowanie projektu ma firma Progreg. Ona z kolei podpisała umowę na przebudowę torowiska na ul. Walczaka (od stacji Shell do wyjazdu z ul. Dowgielewiczowej). Dokumentacja ma dotyczyć przebudowy sieci trakcyjnej, przejazdów przez torowisko i dojść do przystanków. Za swoją pracę otrzyma 309 tys. zł.
Dlaczego miasto zleca dokumentację w tej chwili? Remont wszystkich torowisk w mieście chce zrobić mniej więcej w tym samym czasie. Zacznie już w przyszłym roku.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.