Małgorzata Trzcionkowska

Tragiczny początek ćwiczeń Anakonda

Ford mondeo wjechał pod amerykańską wojskową ciężarówkę cysternę. Został zmiażdżony Fot. Krzysztof Gwizdała Ford mondeo wjechał pod amerykańską wojskową ciężarówkę cysternę. Został zmiażdżony
Małgorzata Trzcionkowska

38-letni mieszkaniec woj. śląskiego zginął w zderzeniu z amerykańską cysterną wojskową na autostradzie A18. Kierowca osobówki jest ranny.

Zjazd na autostradę od strony poligonu w Świętoszowie nie jest oświetlony. Wcale mnie nie dziwi, że doszło tam do dramatu –_mówi „Gazecie Lubuskiej” pan Krzysztof, kierowca, który często jeździ A18. Tuż przed północą z wtorku na środę dwóch 38-letnich mieszkańców woj. śląskiego jechało fordem mondeo w stronę granicy. Na wysokości Świętoszowa do ruchu włączała się kolumna amerykańskich wozów wojskowych. W ramach manewrów pod kryptonimem „Anakonda” 3 tys. żołnierzy NATO od 7 czerwca ćwiczy tu na największym w Polsce poligonie (38 tys. ha) ośrodka szkolenia wojsk lądowych Żagań.

– Jadący swoim pasem ford mondeo uderzył w amerykańską ciężarówkę. Pasażer samochodu osobowego zginął na miejscu. Kierowca z obrażeniami został przewieziony do szpitala – informuje aspirant sztabowy Paweł Petrykowski, rzecznik dolnośląskiej policji. Prokurator Wioletta Niziołek, rzecznik Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu: Wszyscy uczestnicy wypadku byli trzeźwi.
Wojskową cysternę prowadziła amerykańska kobieta żołnierz. Po wypadku uskarżała się na ból kręgosłupa i została zbadana przez pogotowie.

– Podczas zajęć poligonowych w Chełmie gen. broni Ben Hodges, dowódca sił lądowych USA w Europie, wyraził ubolewanie i wyrazy współczucia dla rodzin ofiar wypadku – podkreśla pułkownik Wojciech Kaliszczak, rzecznik prasowy „Anakondy”. – Obiecał, że dołoży wszelkich starań, aby ćwiczenia były bezpieczne. Również polscy dowódcy złożyli kondolencje rodzinom.

Małgorzata Trzcionkowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.