Tramwaje i autobusy za darmo! Tak Gorzów obchodzi Międzynarodowy Dzień bez Samochodu

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Tramwaje i autobusy za darmo! Tak Gorzów obchodzi Międzynarodowy Dzień bez Samochodu

Jarosław Miłkowski

22 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień bez Samochodu. Z tej okazji w Gorzowie będzie można pojeździć starymi helmutami. Poza tym przez cały dzień komunikacja miejska będzie darmowa. W Gorzowie jest już 115,5 tys. pojazdów.

- Zachęcamy wszystkich gorzowian, aby zamiast samochodu wybrali we wtorek autobus lub tramwaj – mówią urzędnicy wydziału promocji i informacji. We wtorek 22 września jest Międzynarodowy Dzień bez Samochodu.

Za darmo komunikacją miejską będzie można tego dnia jeździć do woli. To zachęta do tego, by np. zabrać swoje dziecko czy wnuka na przejażdżkę tramwajem z pętli do pętli albo przejechać się z nim liniami autobusowymi, którymi zwykle się nie jeździ.
To jeszcze nie koniec wtorkowych atrakcji. Na tory tramwajowe wyjadą bowiem odnowione helmuty, czyli kilkudziesięcioletnie tramwaje, które do 30 września 2017 r. woziły gorzowian. Zostały one wyremontowane i pomalowane na taki sam zielony kolor jak nowe autobusy czy tramwaje.

O której pojedzie helmut?

Stare tramwaje będą jeździć 22 września na linii nr 1. Odjazdy z Wieprzyc zaplanowane zostały na: 6.05, 6.35, 7.35, 8.05, 13.05, 13.35, 14.35, 15.05, natomiast z pętli Silwana: 6.48, 7.18, 8.18, 8.48, 13.48, 14.25, 15.18, 15.49.

Dlaczego na całym świecie obchodzony jest dzień bez samochodu? By zachęcić ludzi do korzystania z ekologicznych środków transportu. Aut przybywa bowiem w zastraszającym tempie. – Na dziś w Gorzowie mamy 115.509 pojazdów. Szacujemy, że do końca roku ich liczba przekroczy liczbę mieszkańców – mówił nam w poniedziałek 21 września Bartosz Kmita, dyrektor wydziału komunikacji.

W Gorzowie mieszka około 118 tys. osób. W ciągu roku przybywa od kilku tysięcy do dziesięciu tysięcy pojazdów.

Można też popedałować

Przy okazji Dnia bez Samochodu można np. wsiąść na rower. Do końca września miasto uczestniczy w akcji Rowerowa Stolica Polski. Właśnie o takiej nazwie aplikację trzeba ściągnąć, by móc „kręcić kółka” dla swojego miasta. Gorzów aktualnie zajmuje w zabawie piąte miejsce.

WIDEO: Gorzów. Tramwaje wróciły na torowisko

Jarosław Miłkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.