Tramwaje staną na ponad rok. Wiosną ruszy remont torowisk

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Jarosław Miłkowski

Tramwaje staną na ponad rok. Wiosną ruszy remont torowisk

Jarosław Miłkowski

Już w maju startuje przebudowa torowisk wzdłuż ul. Kostrzyńskiej oraz Walczaka. Nowa linią tramwajową na Górczyn pojedziemy za cztery lata. Budowa ruszy w 2019 r.

- Te wszystkie remonty planowaliśmy tak, aby zapewnić przejezdność przez miasto. Jeśli zajdzie w tym planie jakaś zmiana, to pewnie będzie ona najwyżej o jakiś miesiąc – mówi nam wiceprezydent Artur Radziński. Rozmawiamy o remontach w ramach tzw. projektu tramwajowego. Dziś szczegółowy harmonogram poszczególnych prac mają poznać radni (początek sesji o 15.45 w magistracie przy ul. Sikorskiego 3-4).

Najwcześniej ma się rozpocząć przebudowa torowiska wzdłuż ul. Kostrzyńskiej. Chodzi o odcinek między pl. Słonecznym a pętlą na Wieprzycach. Urzędnicy chcą do końca kwietnia rozstrzygnąć przetarg. Prace miałyby ruszyć w maju. Przypomnijmy: na tym odcinku ma być jeden tor tramwajowy (dziś są dwa). Prace mają zakończyć się w czerwcu 2018 r.

Mniej więcej w połowie maja ruszą prace na ul. Walczaka. Tu z kolei do końca tego roku wyremontowany ma być odcinek pomiędzy stacją paliw Shell a rondem Gdańskim. Dlaczego tylko ten fragment? Odcinek na wysokości parku Kopernika i hotelu Gorzów został już wyremontowany kilka lat temu. Jeśli zaś chodzi o pętlę, to za kilka lat będzie ona przy Fildorfa – Nila.

To nie koniec! Przed najbliższymi wakacjami ma rozpocząć się przebudowa trzeciego odcinka torowiska. Chodzi o fragment od ul. Warszawskiej (od miejsca, gdzie dziś położone są już nowe tory) aż do ul. Dworcowej. Te prace mają potrwać do września 2018 r. Przy okazji wymienione zostaną tory na skrzyżowaniu z ul. Jancarza. Przy wysokich temperaturach stare tory „lubią się” tutaj wygiąć (dosłownie!) i haczyć o podwozia samochodów.

W ramach projektu tramwajowego powstanie system informacji pasażerskiej. Na co najmniej 28 przystankach, być może nawet 35, od sierpnia tego roku do października 2019 r. montowane będą tablice elektryczne. Będą informowały, za ile minut przyjedzie autobus lub tramwaj (pisaliśmy o tym szeroko już wczoraj).

Co jeszcze zaplanowali urzędnicy? W maju 2018 r. ma się rozpocznie przebudowa ul. Dworcowej. - To związane jest z tym, że wzdłuż ul. Jancarza chcemy stworzyć centrum przesiadkowe, wspólne dla kolei, PKS-u i komunikacji miejskiej – mówi Radziński. Jak to centrum ma wyglądać, opiszemy w jutrzejszej „GL”.

Przebudowa piątego odcinka - na ul. Chrobrego i Mieszka I (do wymiany pójdzie torowisko od katedry do Roosevelta) zaplanowana jest na okres od czerwca 2018 r. do września 2019 r.

Znany jest też termin budowy nowej linii tramwajowej na Górczyn. Będzie biegła m.in. przez park Kopernika, ul. Piłsudskiego i Górczyńską. Prace rozpoczną się w kwietniu 2019 r. i potrwają do września 2021 r.

Oprócz remontów miasto przewiduje wymianę floty pojazdów. Przed końcem przyszłego roku do Gorzowa ma przyjechać 14 nowych tramwajów. Z kolei w latach 2020-2021 mają się u nas pojawiać autobusy na prąd. – Będziemy je kupować stopniowo – mówi „Gazecie Lubuskiej” wiceprezydent Radziński.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.