Trujący eternit znika z naszych budynków

Czytaj dalej
Fot. Arch. Polska Press
Jakub Nowak

Trujący eternit znika z naszych budynków

Jakub Nowak

W ubiegłym roku z 24 budynków w Nowej Soli udało się usunąć ponad 100 ton trującego azbestu. W kolejce czeka 18 następnych.

Już niedługo w mieście ruszy kolejny projekt, związany z usuwaniem z nowosolskich dachów niebezpiecznego dla zdrowia azbestu (jego włókna, w przypadku dostania się do naszych płuc, mogą przyczynić się do wielu bardzo groźnych chorób).

Przypomnijmy: zgodnie z ministerialnym zarządzeniem, wydanym ok. 10 lat temu, wszystkie obiekty, na których znajduje się azbest, muszą być z niego oczyszczone najpóźniej do roku 2032.

Według obliczeń przeprowadzonych niecałe dwa lata temu na zlecenie magistratu, w Nowej Soli znajdowało się około 141 budynków gospodarczych, garaży, domów czy innych obiektów, które pokryte były niebezpiecznym eternitem.

Aby zachęcić mieszkańców do jego usuwania, urząd postarał się o specjalne dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze. Dzięki uzyskanym pieniądzom z zewnątrz, właściciele, którzy złożyli odpowiedni wniosek do nowosolskiego urzędu, nie musieli ponosić kosztów usunięcia i wywiezienia wspomnianej trującej substancji. „Jedynym” kosztem, jaki trzeba było ponieść, było założenie nowego pokrycia dachowego. Cała akcja spotkała się z pozytywnym odzewem i ostatecznie, jak informowaliśmy już na naszych łamach, w 2015 roku udało się dzięki wspomnianemu programowi usunąć aż 104 tony azbestu z 24 nieruchomości.

W tym miesiącu miasto złoży wniosek o dofinansowanie na usunięcie azbestu

Jak zapowiadają władze nowosolskiego urzędu, w tym roku cała akcja będzie oczywiście kontynuowana. - Jeszcze w styczniu miasto złoży wstępny wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze o dofinansowanie w roku 2016 zadań związanych z usuwaniem azbestu - przyznaje Ewa Batko, rzecznik urzędu miasta. Jak dodaje, urząd złoży także tzw. zapytanie ofertowe, które wyłoni później wykonawcę wspomnianego zadania. Gdy go poznamy, rozpoczną się główne prace.

Do tegorocznej edycji zgłoszono w sumie 18 wniosków z prośbą o dofinansowanie (czas mijał pod koniec grudnia minionego roku). O tym, kto ostatecznie je otrzyma powinniśmy dowiedzieć się już niedługo.

Co z kolei stanie się z usuniętą z naszych dachów groźną substancją? Po demontażu, wyroby zawierające azbest mają zostać odpowiednio zabezpieczone, a następnie przetransportowane na przystosowane do przyjmowania tego rodzaju odpadów składowisko. Tam zostaną one zutylizowane. Jak podkreślali nam jednak wcześniej na naszych łamach urzędnicy, trzeba zauważyć, że generalnie, w porównaniu z innymi samorządami, w naszym mieście nie ma aż tak dużo eternitu. Kolejne edycje związane z jego usuwaniem z pewnością jednak będą realizowane.

Dodatkowe informacje odnośnie programu można uzyskać również bezpośrednio w urzędzie pod numerem telefonu: 68 459 03 39.

Jakub Nowak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.