Trwa burza wokół pomnika. Co proponują mieszkańcy?

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Trwa burza wokół pomnika. Co proponują mieszkańcy?

Leszek Kalinowski

Pomnik Bohaterów powinien zostać - uważają mieszkańcy Zielonej Góry. Radni chcą stawiać tablice...

Wniosek o zburzenie lub przeniesienie w inne miejsce pomnika na placu Bohaterów, który przygotowała Młodzieżowa Rada Miasta, wywołał wielkie emocje. - Przecież nasze losy są pokrętne. W mojej rodzinie wujek był w armii Andersa, a jego żona została wywieziona na Syberię - mówi Teofila Balczewska. - Brat wujka znalazł się natomiast w I Armii Wojska Polskiego. Bo takie to były czasy. Ale wszyscy walczyli o Polskę.

Podobnymi doświadczeniami dzieli się też radny Tomasz Nesterowicz (SLD). - Rosyjski mundur miał mój pradziadek i jego bracia walczący w szeregach Armii Czerwonej - przyznaje. - I czy nam się to teraz podoba, czy nie, to Polacy w takich mundurach i Rosjanie wyzwolili Polskę spod niemieckiej okupacji. Żołnierze tych armii nie mieli żadnego wpływu na podział świata po II wojnie światowej i dalsze losy Polski. Członkowie mojej rodziny walczyli z Niemcami w różnych formacjach wojskowych, nosząc różne mundury: angielskie, rosyjskie i polskie z orłami w koronach i bez koron. Wszyscy są dla mnie bohaterami, niezależnie od tego jakie mieli poglądy i w ramach jakiej formacji walczyli o Polskę.

Napisała do nas Stała Czytelniczka, która nie zgadza się z wnioskiem Młodzieżowej Rady Miasta. Bo jak pisze - „podczas drugiej wojny światowej walczyli na różnych frontach nie tylko polscy żołnierze. Przecież walczyli też Rosjanie. Wszystkim należy się szacunek. I pamięć. Co z tego, że pomnik powstał za komuny? Przecież wszystkie miasta odbudowywane były z wojennych gruzów właśnie w tym czasie. Pamiętam, że co miesiąc potrącali nam jakąś kwotę na odbudowę Warszawy”.

Wokół pomnika powinno się umieścić tablice zasłużonych zielonogórzan

Czytelniczka dodaje: „Czy z powodu istnienia innego systemu należy też unieważnić wszystkie nauki, dyplomy, tytuły magistrów? Myślę, że młodzież powinna najpierw trochę popracować, poznać skomplikowane losy kraju i jego mieszkańców, a potem dopiero wysnuwać różne wnioski.”

Krystyna K. zauważa, że w mieście są naprawdę ważniejsze sprawy niż burzenie pomnika, do którego wszyscy zdążyli się przez lata przyzwyczaić. Każdy może znaleźć w nim to, co chce. Jest tablica z napisem, że miejsce to jest poświęcone wszystkim bohaterom II wojny światowej. Jest umieszczona ziemia z różnych pól bitewnych. Jest orzeł. Było już kilka przeróbek, by zadowolić wszystkich. Okazuje się, że to za mało.

Tomasz W. napisał do nas: - Wszędzie w Europie zachowuje się ślady przeszłości. W Pradze widziałem pomnik z czerwoną gwiazdą, w Niemczech także. To świadectwo historii. Niech zostanie dla potomnych.
Paweł: - A ja podziwiam młodych, że myślą trzeźwo i mają odwagę. Chodzi o prawdę. Trzymam za nich kciuki.
Witold z Zielonej Góry: - Nie idźmy w tę stronę i nie twórzmy nowych porządków!
Jerzy z Zielonej Góry: - To jest niepojęte, że ktoś wpada na pomysł, by zburzyć pomnik. Ci Rosjanie też walczyli o wolność naszą i waszą. Chęć likwidacji pomnika uważam za coś niesprawiedliwego, niezrozumiałego. To jest po prostu przykre – ci ludzie zginęli, by inni mogli żyć.
Andrzej: - Skąd to przeświadczenie u Czytelników zabierających głos na forum, że żołnierze radzieccy byli siłą pędzeni na wojnę. I oni, i nasi żołnierze chcieli walczyć z Niemcami. A do młodzieżowej rady kieruję postulat, by dokładnie poznała historię i zostawiła w spokoju pomnik na placu Bohaterów.
A przypomnijmy, że o pomniku mówi się od lat. Już w 2009 roku Lubuska Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych zaproponowała, by przerobić obelisk, który wyglądałby tak: na szczycie rzeźba orła z brązu. W miejsce żołnierzy cztery tablice z brązu, a na nich postacie: od zachodu AK-owcy, od wschodu - Ludowe Wojsko Polskie, od północy - żołnierze Andersa i Maczka, a od południa - inne formacje niepodległościowe. Na tym samym placu, zdaniem kombatantów, powinna stanąć postać marszałka Piłsudskiego.

Pomnik - autorstwa Anny Krzymańskiej - na placu Bohaterów pojawił się w 1965 roku. W latach 90. autorka zgodziła się na skucie z hełmów gwiazd i dodanie tablicy z polskim orłem.

Teraz Tomasz Nesterowicz (SLD) i Andrzej Brachmański (klub Zielona Razem) wyszli z propozycją, by wokół pomnika Bohaterów wmurować tablice upamiętniające zasłużonych mieszkańców Zielonej Góry. - Chcemy to zrobić w ramach cyklu ,,Zachowajmy świadectwo” - powiedział Tomasz Nesterowicz. I dodał, że właściwym byłoby, by plac upamiętniał tych, którzy zasłużyli się dla Polski. I powinni być to ludzie, którzy do Polski wrócili zarówno ze Wschodu jak też z Zachodu. Najlepszym tego przykładem jest Janina Błaszczak - Wolanin i Edward Jaworski. I to tablice im poświęcone powinny znaleźć się jako pierwsze wokół placu. Później mogłyby pojawić się kolejne.

- Pani Janina wracała do Polski z armią Berlinga, była w batalionie im. Emilii Plater, pomagała też powstańcom warszawskim. Natomiast Edward Jaworski po walkach jako pilot RAF-u postanowił wrócić do Polski. O takich ludziach nie możemy zapomnieć - mówił Tomasz Nesterowicz.

Pamiątkowe tablice miałyby być sfinansowane częściowo z funduszy radnych oraz społecznej zbiórki. Andrzej Brachmański dodał, że swoją pomoc zadeklarowali kombatanci. Liczy też na finansowy udział miasta. Obie tablice powinny powstać do 1 września bieżącego roku.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.