Trzej królowie oddali pokłon. Atrakcją więlbłądy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała / GL
Leszek Kalinowski

Trzej królowie oddali pokłon. Atrakcją więlbłądy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Leszek Kalinowski

Mimo mrozu i śniegu w Lubuskim Orszaku Trzech Króli w Zielonej Górze udział wzięło wielu mieszkańców regionu. Atrakcją były... wielbłądy.

Wczoraj deptak zapełnił się koronami. Uczniowie i nauczyciele zielonogórskich szkół przygotowali ich ponad 10 tysięcy.
Uczestnicy orszaku dumnie w nich paradowali od kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela (tu odbyła się msza św..) do stajenki pod ratuszem.

- Ale te wielbłądy są fajowe - komentował 6-letni Staś Klaczkowski. Na Tamarze i Alladynie, bo tak się nazywają zwierzęta, jechali... dwaj królowie. Krzysztof Machalica z Zielonej Góry i Edward Gramont z Nowej Soli. Trzeci monarcha - z Sulechowa - Ireneusz Gorzelanny przemieszczał się na lektyce.

- Ale te wielbłądy są fajowe - komentował 6-letni Staś Klaczkowski.

Jak przyznaje Eleonora Szymkowiak, pomysłodawczyni i organizatorka orszaku, nie tak łatwo było pozyskać wielbłądy. Ogrody zoologiczne odmawiały. Wreszcie udało się sprowadzić je z prywatnej zagrody pod Legnicą. Ale warto było. Bo zwierzęta to nie tylko dla dzieci wielka atrakcja. A tych było więcej. Pod ratuszem powstały zagrody z kucykami, kozami i... osłem. Dzieci ucieszyły też bardzo rozdawane cukierki, czekoladowe mikołaje. Dla wszystkich był też ciepły posiłek.

- Nie wyobrażam sobie, by w święto Trzech Króli nie było w naszym mieście tego spotkania - mówi Irena Bryś. - Byłam na wszystkich. Dla mnie to przeżycie religijne. I możliwość pośpiewania kolęd.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.