Trzy dni konsultacji w sprawie obwodnicy południowej Zielonej Góry

Czytaj dalej
Fot. Sylwia Friedel
Leszek Kalinowski

Trzy dni konsultacji w sprawie obwodnicy południowej Zielonej Góry

Leszek Kalinowski

Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie planowanej obwodnicy. We wtorek 16 lutego kolejne spotkanie, o 17.00 w SP-8, a w środę - w Raculi.

Na poniedziałkowe spotkanie najwięcej przyszło przeciwników budowy obwodnicy. Twierdzili, że droga w ogóle jest niepotrzebna, bo nie będzie dużego natężenia ruchu. Inni twierdzili, że miasta nie stać na taką inwestycję. Głos zabrali też ekolodzy. Mówili, żeby nie wycinać lasu. Prezydent Janusz Kubicki tłumaczył, że Lasy Państwowe i tak wytną te drzewa w ramach prowadzonej gospodarki leśnej. Przeciwko budowie opowiedzieli się wczoraj radni, m.in. Bożena Ronowicz.

Budowa południowej obwodnicy miasta miałaby się rozpocząć w 2021 roku, o ile zdobędziemy na nią pieniądze. Zdaniem prezydenta Janusza Kubickiego, trzeba myśleć o przyszłości i przyszłych mieszkańcach. Jeśli nic nie zrobimy, miasto się zakorkuje. Rozmowy i procedury trzeba podjąć już dziś, bo od planów do rzeczywistości droga jest daleka. Pokazuje to choćby przykład łącznika os. Pomorskie - S3. Poważne starania rozpoczęły się już w 2007 roku, a budowa ruszyła dopiero teraz.

Stąd też najpierw propozycja pięciu wariantów przebiegu obwodnicy. Konsultacje społeczne i wybór dwóch propozycji, i kolejne konsultacje społeczne, które się wczoraj rozpoczęły spotkanie w Zielonogórskim Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Długiej.

Dziś i jutro kolejne zebrania. Prezydent Janusz Kubicki zachęca wszystkich, by zabrali głos w sprawie budowy nowej drogi. Pod uwagę brane są dwa warianty, oba liczące około 12 km. W obu przypadkach zaplanowano przejazdy gospodarcze pod drogą, m.in. przy trasie dawnej kolei szprotawskiej czy przy przedłużeniu ul. Nowej. Będą też zamknięte szlabanami zjazdy do lasu.
Dzięki tej obwodnicy odciążona zostanie Trasa Północna. Obwodnica ułatwi też komunikację, zwłaszcza mieszkańcom dzielnicy Nowe Miasto. Odciąży ona też Drzonków i Raculę. Po wybudowaniu jej wprowadzony zostanie zakaz dla ciężarówek.

Jak mówi dyr. GDDKiA Grzegorz Hamera, obwodnica byłaby jednojezdniowa z dwoma pasami ruchu. Zgodnie z badaniami przewidywane jest tam natężenie ruchu - 8 tys. aut na dobę.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.