Trzy dni obrad na Uniwersytecie Zielonogórskim z wybitnymi ekspertami [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Trzy dni obrad na Uniwersytecie Zielonogórskim z wybitnymi ekspertami [ZDJĘCIA]

Leszek Kalinowski

Nie tylko o mostach rozmawiamy z dr hab. inż. Jakubem Marcinowskim, prof. UZ, dziekanem wydziału budownictwa, architektury i inżynierii środowiska UZ.

Dziś zostanie otwarta XIII Międzynarodowa Konferencja Konstrukcje Metalowe. Przyjedzie do nas prawie cały świat?
Konferencja po raz pierwszy odbywa się w Zielonej Górze. Weźmie w niej udział ok. 100 naukowców. Referaty generalne wygłoszą uznani eksperci ze Szkocji, Chin, Republiki Południowej Afryki, Holandii i Polski. Były one magnesem przyciągającym na konferencję wielu naukowców i projektantów. Wykłady te powinny także zainteresować studentów.

Ale Zielona Góra także ma się czym chwalić, prawda?
Mamy w swoim gronie prof. Antoniego Matysiaka, który jest autorem ośmiu książek na temat konstrukcji metalowych, wykonywał też wiele projektów i ekspertyz z zakresu konstrukcji metalowych. Ma na swym koncie projekt przebudowy hali Cegielskiego w Poznaniu.

O ekspertyzie pana profesora także było głośno.
Wykonywałem dużą i bardzo odpowiedzialną ekspertyzę, która dotyczyła zadaszenia amfiteatru w Płocku. Faktycznie, ekspertyza ta była głośno komentowana w Polsce. Amfiteatr jest dobrze znany m.in. dzięki transmisjom telewizyjnym Płockiej Nocy Kabaretowej. We współpracy z panem Grzegorzem Burczyńskim, który już nie pracuje na UZ, wykonaliśmy zaawansowane symulacje numeryczne. Wykazały one, że pylony, podpierające to zadaszenie, są źle zaprojektowane, a konstrukcja grozi zawaleniem. Kolejny zespół ekspercki to potwierdził, dach był demontowany. Pylony zostały przeprojektowane i wymienione.

Teraz uczestnicy konferencji będą się przyglądać naszym mostom?
Pierwszego dnia konferencji wezmą udział w wycieczce technicznej do Cigacic, gdzie będę mieli niepowtarzalną wręcz okazję, płynąc statkiem, obejrzeć konstrukcje trzech mostów: zabytkowego (1925 r.), na krajowej „3” (1984 r.) i aktualnie budowanego mostu, który połączy drogę S3. Podejrzewam, że najwięcej pytań będzie w sprawie starego mostu w Cigacicach.

Dlaczego?
Bo jest mostem zabytkowym. Chociaż przęsło centralne zostało wysadzone w czasie II wojny światowej. To obecne powstało w ramach odbudowy mostu w Zastalu, czyli dawnym zakładzie Beuchelta. Dzięki niskiemu poziomowi wody w Odrze to poprzednie było do obejrzenia w ubiegłym roku. Spoczywa w korycie rzeki, mocno przykryte mułem... A że nie tylko ja jestem zafascynowany dorobkiem Beuchelta, zorganizowaliśmy wystawę jego dorobku. Korzystamy z wystawy MZL i cennych materiałów z Archiwum Państwowego. Trzeba też przypomnieć most w Stanach - jeden z najdłuższych mostów kolejowych w Europie. On jest nieczynny, ale warto przemyśleć, czy jego przęsła nie można zagospodarować np. w Pomorsku, które walczy o most.

Uczestnicy konferencji sami chcieli obejrzeć nasze mosty?
Niektórzy pytali, czy będzie możliwe obejrzenie figury Chrystusa w Świebodzinie. Jest to skądinąd ciekawa konstrukcja zespolona, bo wewnątrz posiada metalową konstrukcję przestrzenną. Tak się złożyło, że trwa remont i uczestników konferencji nie udałoby się wprowadzić do środka... Ale mosty będą także interesujące dla uczestników konferencji, która jest organizowana co pięć lat. Za każdym razem w innym mieście Polski.

Dziękuję

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.