Tu już czekają na turystów

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Tu już czekają na turystów

Alicja Kucharska

Przygotowania do sezonu wakacyjnego w pełni. Powiat świebodziński słynie z czystych jezior i pięknych plaż. Na urlopowiczów czekają też nowe atrakcje.

W gminie Skąpe trzy miejsca przeznaczone do kąpieli cieszą się szczególnym zainteresowaniem wypoczywających. Chodzi o dwie plaże w Niesulicach (tzw. policyjna i lumelowska) oraz jedną w Łąkie. Na wszystkie wstęp jest bezpłatny. Wszystkie plaże przed sezonem zostaną uporządkowane. Corocznie, przed rozpoczęciem sezonu letniego, pracownicy urzędu przeprowadzają kontrole warunków sanitarnych i czystości. W miejscach wyznaczonych do kąpieli dwukrotnie badana jest także woda: przed rozpoczęciem sezonu letniego oraz w trakcie.

Plaże we wsi Łąkie z pewnością jest wizytówką gminy. Dbają o nią przecież sami mieszkańcy. Jeszcze w maju wymieniono cały pokład pomostu. W roku ubiegłym prace naprawcze dotyczyły połowy pomostu na plaży tzw. policyjnej, w przyszłym obejmą pomost w Ciborzu. – Trwają drobne prace naprawcze, m. in. wymiana desek. Remonty przeprowadzają pracownicy referatu gospodarki komunalnej - informuje Paweł Golimento z UG Skąpe.

Na plażach w Niesulicach o bezpieczeństwo wypoczywających zadbają ratownicy WOPR. – Na plażach pojawi się łącznie pięciu ratowników. Dwóch na „policyjnym” oraz trzech na plaży „lumelowskiej”. Ich działalność w całości finansowana jest z dotacji udzielonej WOPR-owi Lubuskiego, Oddział Świebodzin – mówi Alicja Hoppen-Anyszko, sekretarz gminy. Dotacji wynosi 30 tysięcy za 2 miesiące.

Ale w tym roku każdy, kto odwiedzi Niesulice będzie mógł skorzystać z nowych atrakcji. Na plaży tzw. lumelowskiej powstanie… park wodny. – Projekt przedsiębiorcy dochodzi do finalizacji. Zainteresowany musi zawrzeć stosowną umowę z marszałkiem, bo park zostanie zlokalizowany na wodzie. Umowa dzierżawy z gminą dotyczyć będzie terenu przy wodzie, gdzie umiejscowione zostanie zaplecze techniczne – wyjaśnia P. Golimento.

Park będzie dostępny po 20 czerwca. Na tym nie koniec, bo prawdopodobnie w wakacje po jeziorze Niesłysz kursować będzie łódź turystyczna.

Ważną inwestycją, która będzie gotowa do końca czerwca jest budowa chodnika w Niesulicach. Bo tam w gorące weekendy pojawiają się tysiące osób. – To inwestycja drogowa za ponad 147 tysięcy złotych – dodaje P. Golimento. Dotychczas w centrum wsi w jednym miejscu krzyżował się ruch samochodowy z ruchem pieszych. Do końca tego miesiąca powstanie ok. 500 metrowy chodnik, który poprowadzi od przystanku autobusowego do końca wsi. Chodnik – na pewnych odcinkach – zostanie położony po obu stronach jezdni. Przez całą długość nie jest to możliwe z uwagi na zwartą zabudowę i wąską drogę.

Wszystkie prace, które obecnie prowadzone są w Niesulicach, jednym tchem wymienia sołtys Bożena Szczepańska. – Większa liczba koszy na śmieci, drobne naprawy pomostu, koszenie traw, uporządkowanie terenu, siłownia zewnętrzna i chodnik. A na chodnik czekaliśmy od bardzo dawna. W końcu będzie tu bezpieczniej – mówi sołtys, która nie ukrywa też, że cieszą ją dodatkowe atrakcje. – Łódź turystyczna kursująca po jeziorze czy park wodny to atrakcje, z których można skorzystać, gdy nie będzie upałów. To bardzo cieszy, bo turyści będą mieli więcej możliwości – dodaje.

Na brzegu jeziora spotykamy Eugeniusza Sobuckiego – brygadzistę jeziornego Gospodarstwa Rybackiego, Brygady Niesulice. Wczoraj po 50 latach pracy przeszedł na emeryturę. Jezioro zna jak własną kieszeń. – Już w weekend byli tu pierwsi turyści. Niesłysz to wyjątkowe jezioro, zjeżdżają tu ludzie z całej Polski. Chwalą sobie czystą wodę i niepowtarzalny klimat. Moim zdaniem wszelkie dodatkowe atrakcje to dobre posunięcie – zaznacza.

Gmina Lubrza ma w swojej pieczy aż sześć plaż: w Przełazach, Krzeczkowie, Nowej Wiosce oraz trzy w Lubrzy. Duże letnie inwestycje przeprowadzono w tych miejscach dwa lata temu. Wówczas w „Przylepie” wybudowano nowy pomost, powstały też siłownie plenerowe. – Z uwagi na to, że tę kwestię mamy uporządkowaną, nie planujemy żadnych większych inwestycji – mówi wójt Ryszard Skonieczek. Jak zaznacza, naprawy pomostów wykonywane są na bieżąco przez pracowników zakładu komunalnego. – Z pewnością dowieziemy piasek i uporządkujemy plaże, oczyścimy dno. Mogę tu liczyć na pomoc strażaków OSP – dodaje wójt.

W sezonie letnim najwięcej osób odwiedza plażę w centrum miejscowości. Zdecydowano się więc na remont ul. Plażowej prowadzącej do kąpieliska. W ramach inwestycji przebudowano nawierzchnię ulicy. – Próbujemy również nawiązać współpracę z ratownikami WOPR, którzy zadbaliby dodatkowo o bezpieczeństwo wypoczywających na głównej plaży – dodaje R. Skonieczek.

Popularnym miejscem odpoczynku od wysokich temperatur jest także jezioro wilkowskie. Po latach gmina zdecydowała się zagospodarować plażę, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Kąpielisko ruszy 1 lipca. Plaża będzie strzeżona prze dwóch ratowników (od godz. 10.00-18.00). Wstęp na plażę będzie bezpłatny.

Sezon letni zbliża się wielkimi krokami, w związku z czym na plażach gminnych trwają zaawansowane prace, które pozwolą na możliwie najlepsze przyjęcie urlopowiczów i turystów. Włodarze gmin oraz mieszkańcy już zapraszają na urlop do swoich miejscowości.

Alicja Kucharska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.