Tu już czekają na turystów

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Tu już czekają na turystów

Alicja Kucharska

Przygotowania do sezonu wakacyjnego w pełni. Powiat świebodziński słynie z czystych jezior i pięknych plaż. Na urlopowiczów czekają też nowe atrakcje.

W gminie Skąpe trzy miejsca przeznaczone do kąpieli cieszą się szczególnym zainteresowaniem wypoczywających. Chodzi o dwie plaże w Niesulicach (tzw. policyjna i lumelowska) oraz jedną w Łąkie. Na wszystkie wstęp jest bezpłatny. Wszystkie plaże przed sezonem zostaną uporządkowane. Corocznie, przed rozpoczęciem sezonu letniego, pracownicy urzędu przeprowadzają kontrole warunków sanitarnych i czystości. W miejscach wyznaczonych do kąpieli dwukrotnie badana jest także woda: przed rozpoczęciem sezonu letniego oraz w trakcie.

Plaże we wsi Łąkie z pewnością jest wizytówką gminy. Dbają o nią przecież sami mieszkańcy. Jeszcze w maju wymieniono cały pokład pomostu. W roku ubiegłym prace naprawcze dotyczyły połowy pomostu na plaży tzw. policyjnej, w przyszłym obejmą pomost w Ciborzu. – Trwają drobne prace naprawcze, m. in. wymiana desek. Remonty przeprowadzają pracownicy referatu gospodarki komunalnej - informuje Paweł Golimento z UG Skąpe.

Na plażach w Niesulicach o bezpieczeństwo wypoczywających zadbają ratownicy WOPR. – Na plażach pojawi się łącznie pięciu ratowników. Dwóch na „policyjnym” oraz trzech na plaży „lumelowskiej”. Ich działalność w całości finansowana jest z dotacji udzielonej WOPR-owi Lubuskiego, Oddział Świebodzin – mówi Alicja Hoppen-Anyszko, sekretarz gminy. Dotacji wynosi 30 tysięcy za 2 miesiące.

Ale w tym roku każdy, kto odwiedzi Niesulice będzie mógł skorzystać z nowych atrakcji. Na plaży tzw. lumelowskiej powstanie… park wodny. – Projekt przedsiębiorcy dochodzi do finalizacji. Zainteresowany musi zawrzeć stosowną umowę z marszałkiem, bo park zostanie zlokalizowany na wodzie. Umowa dzierżawy z gminą dotyczyć będzie terenu przy wodzie, gdzie umiejscowione zostanie zaplecze techniczne – wyjaśnia P. Golimento.

Park będzie dostępny po 20 czerwca. Na tym nie koniec, bo prawdopodobnie w wakacje po jeziorze Niesłysz kursować będzie łódź turystyczna.

Ważną inwestycją, która będzie gotowa do końca czerwca jest budowa chodnika w Niesulicach. Bo tam w gorące weekendy pojawiają się tysiące osób. – To inwestycja drogowa za ponad 147 tysięcy złotych – dodaje P. Golimento. Dotychczas w centrum wsi w jednym miejscu krzyżował się ruch samochodowy z ruchem pieszych. Do końca tego miesiąca powstanie ok. 500 metrowy chodnik, który poprowadzi od przystanku autobusowego do końca wsi. Chodnik – na pewnych odcinkach – zostanie położony po obu stronach jezdni. Przez całą długość nie jest to możliwe z uwagi na zwartą zabudowę i wąską drogę.

Wszystkie prace, które obecnie prowadzone są w Niesulicach, jednym tchem wymienia sołtys Bożena Szczepańska. – Większa liczba koszy na śmieci, drobne naprawy pomostu, koszenie traw, uporządkowanie terenu, siłownia zewnętrzna i chodnik. A na chodnik czekaliśmy od bardzo dawna. W końcu będzie tu bezpieczniej – mówi sołtys, która nie ukrywa też, że cieszą ją dodatkowe atrakcje. – Łódź turystyczna kursująca po jeziorze czy park wodny to atrakcje, z których można skorzystać, gdy nie będzie upałów. To bardzo cieszy, bo turyści będą mieli więcej możliwości – dodaje.

Na brzegu jeziora spotykamy Eugeniusza Sobuckiego – brygadzistę jeziornego Gospodarstwa Rybackiego, Brygady Niesulice. Wczoraj po 50 latach pracy przeszedł na emeryturę. Jezioro zna jak własną kieszeń. – Już w weekend byli tu pierwsi turyści. Niesłysz to wyjątkowe jezioro, zjeżdżają tu ludzie z całej Polski. Chwalą sobie czystą wodę i niepowtarzalny klimat. Moim zdaniem wszelkie dodatkowe atrakcje to dobre posunięcie – zaznacza.

Gmina Lubrza ma w swojej pieczy aż sześć plaż: w Przełazach, Krzeczkowie, Nowej Wiosce oraz trzy w Lubrzy. Duże letnie inwestycje przeprowadzono w tych miejscach dwa lata temu. Wówczas w „Przylepie” wybudowano nowy pomost, powstały też siłownie plenerowe. – Z uwagi na to, że tę kwestię mamy uporządkowaną, nie planujemy żadnych większych inwestycji – mówi wójt Ryszard Skonieczek. Jak zaznacza, naprawy pomostów wykonywane są na bieżąco przez pracowników zakładu komunalnego. – Z pewnością dowieziemy piasek i uporządkujemy plaże, oczyścimy dno. Mogę tu liczyć na pomoc strażaków OSP – dodaje wójt.

W sezonie letnim najwięcej osób odwiedza plażę w centrum miejscowości. Zdecydowano się więc na remont ul. Plażowej prowadzącej do kąpieliska. W ramach inwestycji przebudowano nawierzchnię ulicy. – Próbujemy również nawiązać współpracę z ratownikami WOPR, którzy zadbaliby dodatkowo o bezpieczeństwo wypoczywających na głównej plaży – dodaje R. Skonieczek.

Popularnym miejscem odpoczynku od wysokich temperatur jest także jezioro wilkowskie. Po latach gmina zdecydowała się zagospodarować plażę, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Kąpielisko ruszy 1 lipca. Plaża będzie strzeżona prze dwóch ratowników (od godz. 10.00-18.00). Wstęp na plażę będzie bezpłatny.

Sezon letni zbliża się wielkimi krokami, w związku z czym na plażach gminnych trwają zaawansowane prace, które pozwolą na możliwie najlepsze przyjęcie urlopowiczów i turystów. Włodarze gmin oraz mieszkańcy już zapraszają na urlop do swoich miejscowości.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.