Tu możesz przywozić swój gruz i meble

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska

Tu możesz przywozić swój gruz i meble

Małgorzata Trzcionkowska

Do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych przy ul. Przyjaciół Żołnierza 64 w Żaganiu można przynosić to, czego nie można wyrzuć do kosza.

We wtorek, 1 marca w mieście ruszył pierwszy taki punkt, należący do Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania i Robót Drogowych. Mieści się przed wiaduktami, przy ul. Przyjaciół Żołnierza.
- Wykonawcą był miejscowy zakład Warsta Stanisława Warchoła - wyjaśnia Wojciech Szumski, prezes MPOiRD. - Najważniejszym elementem jest kontener na odpady niebezpieczne.

Punkt obsługuje Krzysztof Omieliańczyk, radny miejski i pracownik MPOiRD.
- Zapraszamy mieszkańców miasta - zachęca. - Można do nas przynosić to wszystko, czego nie da się wrzucić do pojemników do selektywnej zbiórki, czy też do kosza na odpady mieszane. Czyli na przykład opony, stare meble, żarówki, świetlówki, stary sprzęt elektroniczny, z którym nie mamy co zrobić, czy też gruz, rozpuszczalniki, farby. Przyjmujemy też złom. Wszystkie odpady niebezpieczne będziemy przekazywać na specjalistyczne składowiska.
Żeby oddać swoje odpady należy pokazać dowód osobisty i ostatni rachunek za wywóz śmieci. Jeśli ktoś jest mieszkańcem wspólnoty, to może być na przykład dowód zapłaty za czynsz.

Prawie 13 tys. mieszkańców miasta zadeklarowało segregację odpadów

- W wyjątkowych wypadkach można będzie ustalić w Urzędzie Miasta, czy dany człowiek ma zawartą umową na wywóz.
- Czasami małe inwestycje, które nie wymagają dużych nakładów przynoszą wymierne efekty - stwierdza burmistrz Daniel Marchewka. - Na przykład zakup 100 koszy na śmieci i rozstawienie ich w różnych punktach przyniósł efekt w postaci mniejszego o 70 proc. zaśmiecenia miasta.

We wtorkowej uroczystości uczestniczyła Diana Niedźwiecka, szefowa żarskiego Pekomu, który taki punkt ma od dawna. - Zainteresowanie mieszkańców jest spore - zaznacza. - Najczęściej mieszkańcy przywożą gruz i gabaryty, ale zdarzają się też przedmioty, których nie przyjmujemy. Na przykład części z rozebranego tira, które ktoś przyniósł do naszego punktu.
Generalnie: duże ilości odpadów, na przykład z likwidowanych firm nie będą przyjmowane ani w PSZOK w Żarach, ani w Żaganiu. Można pozbyć się czterech lub nawet ośmiu opon od swojego auta, ale nie można liczyć na przyjęcie 80 sztuk.
Można przynosić śmieci, które pozostają w gospodarstwach domowych, a nie w firmach, czy też zakładach przemysłowych.

Co można oddać do PSZOK-u?
Do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych można oddać:

Czego nie można oddać do PSZOK?
Materiałów izolacyjnych: styropianu, wełny mineralnej, papy, zmieszanych odpadów komunalnych i budowlanych oraz materiałów zawierających azbest. Jest on niebezpiecznym matreiałem, który należy utylizować w specjalny sposób.

Małgorzata Trzcionkowska

Pracuję w oddziale w Żaganiu. Interesuje mnie to, co się dzieje w moim mieście.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.