Olga Klamecka

Tu nikt nie selekcjonuje zdjęć, nie narzuca tematu

Grzegorz Żbikowski - fotograf i koordynator Galerii Bezdomnej. Fot. Archiwum G. Żbikowskiego Grzegorz Żbikowski - fotograf i koordynator Galerii Bezdomnej.
Olga Klamecka

O Galerii Bezdomnej w Nowej Soli, która od kilku lat jest ciekawym dodatkiem do Solanin Film Festiwal, opowiada Grzegorz Żbikowski.

Czym właściwie jest Galeria Bezdomna?
To specyficzny rodzaj galerii, która jest tymczasowa, nie ma stałego miejsca. Umożliwia artystom wszelkiej maści zaprezentowanie swoich prac w bardzo nietuzinkowym otoczeniu, najczęściej w opuszczonych, starych obiektach, pustostanach.

Skąd wziął się pomysł stworzenia Galerii Bezdomnej w Nowej Soli?
To właściwie pomysł fotografa Tomka Sikory oraz jego przyjaciela Andrzeja Świetlika. To oni, jako pierwsi stworzyli Galerię Bezdomną w Warszawie. Bez narzucania tematu, bez selekcjonowania zdjęć, każdy młody fotograf mógł umieścić w niej swoje prace. Byłem też na takiej wystawie w Starym Browarze, a w Szczecinie wystawiłem nawet swoje prace. Podczas jednego z Solaninów padł taki pomysł, aby stworzyć Galerię Bezdomną u nas i od czterech lat się to udaje, robimy to wraz z Jakubem Orlińskim i Pauliną Muszyńską.

W jakich miejscach do tej pory wystawiano prace?
Pierwsza Galeria powstała w starym budynku przy ul. Wrocławskiej za stacją paliw, niedaleko nowopowstałego niedawno marketu. Kolejna przy ul. Piłsudskiego w starych pomieszczeniach „Elektryka”, rok temu na opuszczonej komendzie policji. We wszystkich tych miejscach był niesamowity klimat.

A gdzie odbędzie się wernisaż w tym roku?
Właśnie kończymy sprzątanie Modelarni Drzewnej na terenie Dozametu. Pomyślałem, że na tym terenie jest mnóstwo opuszczonych hal, budynków, które nadawałyby się na GB. Z dyrekcją Zakładu Dozamet skontaktował mnie wicestarosta Przemysław Ficner, za co jestem bardzo wdzięczny. Okazało się, że to idealne miejsce na galerię i nie jest tam trudno trafić. Wystarczy dojść do nowego ronda na zbiegu ulic Piłsudskiego – Staszica, a stamtąd zrobione przez nas kierunkowskazy pokażą drogę do galerii.

Czy w Nowej Soli i okolicach jest wielu młodych artystów?
Bardzo dużo! W zeszłym roku wystawiło u nas swoje prace ok. 30 osób z Nowej Soli, Zielonej Góry i okolic. Szkoda, że nie wszyscy artyści uważają, że pustostany to nie jest miejsce na wystawianie sztuki.

Jakie rodzaje sztuki będzie można oglądać w tym roku w galerii?
Na pewno będą zdjęcia, grafiki, obrazy, linoryty. Z tej przestrzeni przed nami korzystali paintball’owcy, którzy zostawili po sobie ślady farby, mnóstwo opon i innych rekwizytów, które tworzą swojego rodzaju artystyczne instalacje. Na pewno my - organizatorzy także dołożymy swoje prace, stworzymy też coś z tego, co znaleźliśmy tu na miejscu.

Kiedy można odwiedzić Galerię Bezdomną?
Serdecznie zapraszam wszystkich na wernisaż, który odbędzie się w piątek, 19 sierpnia, o godz. 17.00. Zaplanowaliśmy poczęstunek, oglądanie wspaniałej wystawy oraz spektakl teatru Terminus A Quo. Impreza jest całkowicie bezpłatna! Oprócz tego Galeria będzie czynna także w sobotę, 20 sierpnia, w godzinach 12.00-19.00. W niedzielę nastąpi demontaż. Gdyby ktoś chciał przynieść i zaprezentować swoje prace, może to zrobić aż do piątku do godz. 16.00, wystarczy się ze mną umówić poprzez e-mail: [email protected]

Dziękuję.

Rozmawiała: Olga Klamecka

Olga Klamecka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.