Tu zatroszczą się o seniorów. Rusza Powiatowy Dom Dziennego Pobytu

Czytaj dalej
Fot. Archiwum prywatne
Alicja Kucharska

Tu zatroszczą się o seniorów. Rusza Powiatowy Dom Dziennego Pobytu

Alicja Kucharska

O pomyśle utworzenia dziennego domu seniora jest głośno od kilku lat. Do realizacji projektu przy-mierzano się kilkukrotnie. Po latach się udało. I lada moment ruszy Powiatowy Dom Dziennego Pobytu

- W związku z tym, że liczba osób starszych wzrasta, a krewni mają coraz mniej czasu na opiekę nad starszymi z uwagi na pracę zawodową, zrodził się pomysł utworzenia takiej placówki. Do jej powstania osobiście przyczynił się starosta świebodziński - informuje Irena Wojtkiewicz, pracownik PDDP.

Powiatowy Dom Dziennego Pobytu będzie mieścił się w budynku plebani, w Parku Chopina. - Osobom zainteresowanym oferujemy przyjemne, domowe warunki. Zapewniamy trzy posiłki dziennie, zajęcia manualne i kulinarne, naukę obsługi komputera i telefonu komórkowego, oglądanie telewizji i słuchanie muzyki - wylicza kierownik PDDP, Agnieszka Szuchnik.

Ponadto pracownicy placówki cykliczne będą organizować integracyjne wyjścia do kina, teatru, na spacery, różne zajęcia aktywizacji i terapii zajęciowej. Uczestnicy będą mieli także możliwość skorzystania z całodobowego pobytu w placówce.

Oferta kierowana jest do osób starszych (powyżej 60 roku życia), niesamodzielnych, niepełnosprawnych, samotnych oraz takich, które z powodu choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy. - Pragniemy tym osobom pomóc zorganizować czas w ciągu dnia, zapewnić podstawową opiekę zdrowotną i pozwolić twórczo spożytkować energię, jaką ma w sobie senior - dodaje Irena Wojtkiewicz. Właśnie dlatego w planach jest m. in. nawiązanie współpracy z różnymi organizacjami działającymi w mieście, np. Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

Liczba miejsc w PDDP „Homini” jest ograniczona, bowiem zgodnie z założeniami, do wykorzystania będzie 20 miejsc. Odpłatność za usługi oraz wyżywienie będzie częściowa. Wysokość będzie uzależniona od sytuacji finansowej podopiecznych. Dlaczego warto? Jak wyjaśniają nam koordynatorki projektu, to idealne rozwiązanie dla rodzin, które nie zawsze mają możliwość, by zająć się swoimi bliskimi. To też propozycja dla seniorów samotnych, którzy chcą aktywnie spędzić czas. O profesjonalną opiekę zatroszczy się wykwalifikowany personel.

Na tym jednak nie koniec, bo PDDP oferuje również usługi asystenckie oraz opiekuńcze w środowisku lokalnym. Jednocześnie może z nich korzystać 14 osób -niepełnosprawnych czy też niesamodzielnych. W tym przypadku nie obowiązują kryteria wiekowe. Na jedną osobę objętą wsparciem przypada 20 godzin w miesiącu. Usługi świadczone są w domu.

Projekt realizowany jest w oparciu o fundusze Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. Obecnie prowadzona jest rekrutacja. Szczegółowe informacje można uzyskać telefonicznie: 604 557 909, 694 818 308 oraz mailowo: [email protected]. Na razie pracownicy PDDP przyjmują zgłoszenia. DDP powstanie w pomieszczeniach Centrum Integracji Społecznej, biuro CIS zostanie przeniesione na ul. Okrężną.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.