Grażyna Szyszka

Tutaj w Głogowie zaparkujesz za darmo!

Grażyna Szyszka

To już pewne. Od 1 stycznia 2016 roku głogowianie będą mogli parkować za darmo w pięciu kolejnych miejscach w mieście.

Rada miejska przegłosowała niedawno stosowną uchwałę, która wyłącza ze Strefy Płatnego Parkowania następujące ulice: fragment ul. Słowiańskiej - od skrzyżowania z ul. Grunwaldzką - strona lewa od budynku nr 12 do końca ulicy; ul. Jedności Robotniczej - na wysokości budynku I LO, ul Poczdamską, ul. Grunwaldzką oraz fragment ul. Gustawa Morcinka na odcinku od ul. Jana Długosza do budynku nr 4 (strona prawa).

Skąd wspomniane zmiany? – Kilka czynników to powoduje. Nasza obserwacja, ale też rozmowy z mieszkańcami. Za przykład weźmy ulicę Słowiańską. Nie ma tam już banku, do którego przyjeżdżało wiele osób. A mieszkańcy okolicy nie parkowali w strefie, ale na parkingu obok MOK – mówi prezydent Rafael Rokaszewicz.

Pojawi się też tak zwany Abonament Z, który objąć będzie mógł do trzech aut.

– Przez to parking był cały czas zajęty. Mam nadzieję, że teraz kilka czy kilkanaście miejsc się zluzuje. W pozostałych sprawach to efekt rozmów z mieszkańcami, którzy skarżyli się, że przez znajdującą się obok strefę ludzie załatwiający jakieś sprawy parkowali na miejscach osiedlowych, zajmując je mieszkającym tam osobom. Takich sytuacji jest wiele. My je systematycznie analizujemy.
Prezydent Głogowa zapewnia przy tym, że strefa powoli będzie się... zmniejszać. Władze miasta będą sprawdzać jak te zmiany wpłyną na miejsca, w których zostały wprowadzone. Naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców mają wyjść również inne zmiany wprowadzone w strefie.

– Tak jest na przykład z abonamentem terminowym. Głogowianie zyskają możliwość wykupu tego abonamentu nie tylko na okres miesiąca (koszt 100 zł), ale też na okres sześciu miesięcy (koszt 500 zł) i 12 miesięcy (900 zł). Pojawi się też tak zwany Abonament Z, który objąć będzie mógł do trzech aut. Ich numery rejestracyjne będą podane w abonamencie – dodaje Piotr Poznański, zastępca prezydenta Głogowa.

– Jeśli firma bądź rodzina mają na przykład dwa samochody i jeżdżą nimi na miasto naprzemiennie, to nie będzie trzeba wykupywać abonamentu na każde z aut. O takie rozwiązania pytali właśnie głogowianie i uznaliśmy, że są one warte wprowadzenia.

Miasto ma również coś dla osób dbających o środowisko. W związku z tym że na rynku pojawiają się już auta o napędzie elektrycznym i hybrydowym, wprowadzona została zmiana w regulaminie SPP pozwalająca takim pojazdom na bezpłatny postój na terenie całej strefy.

Grażyna Szyszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.