Kaśka Borek

Twój doradca emerytalny w ZUS

W ostatnim kwartale 2017 roku przybędzie około 331 tys. osób, które będą mogły przejść na emeryturę Fot. 123rf W ostatnim kwartale 2017 roku przybędzie około 331 tys. osób, które będą mogły przejść na emeryturę
Kaśka Borek

Bezpłatna pomoc. Jeszcze w tym roku zostanie obniżony wiek emerytalny. Będziesz mógł iść na emeryturę? To mamy dla ciebie ważną informację - w ZUS będzie specjalny doradca. Jak ci pomoże?

Jak już wyjaśniliśmy: od 1 października 2017 roku będzie obowiązywał nowy, obniżony wiek emerytalny. Dla kobiet będzie wynosił 60 lat, dla mężczyzn - 65 lat. Te zmiany są już pewne i zatwierdzone. Oznaczają, że w ostatnim kwartale 2017 roku przybędzie około 331 tys. osób, które będą mogły przejść na emeryturę.

ZUS przygotowuje się do tych zmian już od dłuższego czasu. Z jednej strony, wdraża nowy sposób wyliczania świadczeń w systemie komputerowym. Z drugiej, przystosowuje się do wzmożonej obsługi klientów i zapewnienia kompletnej informacji na temat uprawnień emerytalnych.

Dlatego w oddziałach spotkasz doradców

Od lipca 2017 roku w placówkach ZUS są specjalni doradcy emerytalni.

Jest ich w sumie 595, zgodnie z tym, co zapowiadało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jak mogą pomóc

Doradcy wyjaśnią potencjalnym emerytom, od czego zależy wysokość emerytury.

Wyliczą w kalkulatorze emerytalnym wysokość przewidywanego świadczenia - w zależności od wskazanego przez ciebie momentu zakończenia aktywności zawodowej.

Co to dla ciebie oznacza

To, że będziesz mógł sprawdzić, jaka będzie twojego wysokość świadczenia emerytalnego przy przejściu na emeryturę po osiągnięciu wymaganego wieku, a jaka byłaby, gdybyś pracował dłużej.

Można więc przyjąć, że doradcy podpowiedzą nam, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, by cieszyć się z wyższej emerytury. Jak to możliwe?

Zapamiętaj: najprościej tłumacząc obowiązujące zasady - im dłużej pracujemy, tym wyższy jest kapitał na naszych kontach emerytalnych w ZUS, a średnia dalsza statystyczna długość życia niższa, co w konsekwencji daje nam wyższe świadczenie.

Decyzja o emeryturze będzie należała do ciebie

Po 1 października 2017 roku przejście na emeryturę będzie prawem, nie obowiązkiem.

Zapamiętaj: to do ciebie należeć będzie decyzja, czy skorzystasz z przysługującego ci prawa do emerytury w wieku wskazanym w ustawie, obowiązującym od 1 października 2017 roku, czy będziesz dalej pracował, przesuwając w czasie przejście na emeryturę.

Jak skorzystać z pomocy fachowego doradcy

W celu skorzystania z usług doradców emerytalnych wystarczy podczas wizyty w placówce ZUS wybrać na biletomacie kategorię spraw „Emerytury/Renty”, a następnie usługę „Doradca emerytalny”.

Osoby, które mają konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) mogą umówić się na wizytę u doradcy przez internet.

Ten program był już testowany

Pilotaż projektu doradcy emerytalnego był testowany przez cały maj w wybranych oddziałach ZUS. Usługa cieszyła się zainteresowaniem. Dość powiedzieć, że tylko w dwóch oddziałach do 20 doradców emerytalnych po poradę zgłosiło się ponad 6 tys. osób. Podczas pilotażu ZUS zbierał opinie o usłudze doradcy emerytalnego, prosząc klientów o wypełnienie ankiety. Z 907 osób, które wzięły udział w badaniu, 97 proc. pozytywnie oceniło pomoc doradcy i sposób przekazywania przez niego informacji. „Wyniki ankiet pokazały również, jak ważna jest rola doradcy emerytalnego w podnoszeniu wiedzy klientów o czynnikach mających wpływ na wysokość przyszłej emerytury” - mówiła Magdalena Mazur-Wolak, dyrektor departamentu obsługi klientów ZUS.

Po zakończeniu pilotażu ZUS zaczął pracę nad opracowaniem optymalnego (najlepiej dostosowanego) modelu pracy doradców - korzystając z uwag klientów.

Wnioski będzie można składać od 1 września!

Każdy, kto chce przejść na emeryturę, musi złożyć odpowiedni wniosek i dołączyć do niego wymagane przez ZUS dokumenty. Zgodnie z prawem taki wniosek o emeryturę możemy składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

To oznacza, że pierwsze wnioski o emeryturę z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można składać już 1 września 2017 roku!

Kaśka Borek

Zawodowo obecnie zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętym poradnictwem. Jestem otwarta na ludzi i świat, ciekawa wydarzeń. Chcę zrozumieć innych, poznać ich intencje, zainteresowania i kłopoty.
Prywatnie interesuję się sportami ekstremalnymi i aranżacją wnętrz.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.