Tworzymy naszą Izbę Pamięci

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Anna Chreptowicz

Tworzymy naszą Izbę Pamięci

Anna Chreptowicz

O planach otwarcia Izby Pamięci pt. Kresy-Syberia-PRL rozmawiamy z Marianem Szymczakiem, prezesem Koła nr 8 Związku Sybiraków.

8-10 lutego 1940 odbywała się wywózka Polaków na Sybir. Czy zielonogórski związek Sybiraków obchodził 76. rocznicę tych wydarzeń?
Dzisiaj o godzinie 12.00 spotkamy się przy pomniku Matki Sybiraczki, żeby złożyć kwiaty. Chciałbym jednak przypomnieć, że w lutym odbyła się pierwsza wywózka na Sybir. Rocznicę drugiej będziemy obchodzić 10-13 kwietnia. Jesteśmy już po posiedzeniu, na którym m.in. ustalaliśmy to, w jaki sposób będą przebiegać te obchody.

Ilu Sybiraków należy do waszego koła?
Teraz jest ich 359... a jeszcze do niedawna było 945. Widać więc, jak ta liczba drastycznie maleje.

Stąd pomysł na utworzenie Izby Pamięci Sybiraków?
Chcemy, aby młode pokolenie przejęło naszą sztafetę, pamiętało o rocznicach, obchodach. I między innymi w tym celu powstał także Klub Wnuka Sybiraka, w którym młode pokolenie będzie realizować idee działalności Sybiraków.

Gdzie do tej pory gromadziliście wszystkie eksponaty?
Do tej pory można je było oglądać w Muzeum Wojska Polskiego w Drzonowie. Jednak dojazdy w to miejsce dla wielu były kłopotliwe. Zwróciliśmy się więc do prezydenta Janusza Kubickiego z prośbą o udostępnienie nam jakiegoś miejsca, do którego przenieślibyśmy wszystko. Prezydent się zgodził, dzięki czemu Izba Pamięci powstanie w siedzibie naszego koła przy ul. Lisowskiego 3. Niestety z uwagi na trudności finansowe koła izbę planujemy otworzyć dopiero pod koniec marca. Przydałyby się nam jakieś darowizny, pieniądze na urządzenie pomieszczenia, co przyspieszyłoby otwarcie.

Młodzież z Klubu Wnuka Sybiraka jakoś wam pomaga?
Uczniowie klas I B i I D z Gimnazjum nr 1 przekazali nam 730 zł na otwarcie izby. Pieniądze zebrali podczas kiermaszu zorganizowanego 11 listopada 2015 r., na którym sprzedawali pierniki. Na pomoc możemy również liczyć ze strony Szkoły Podstawowej nr 18.

Marian Szymczak: - Nie tylko uczniowie Gimnazjum nr 1 i SP-18 wspierają nasze starania o utworzenie Izby Pamięci.
Leszek Kalinowski Marian Szymczak: - Nie tylko uczniowie Gimnazjum nr 1 i SP-18 wspierają nasze starania o utworzenie Izby Pamięci.

Co będzie można zobaczyć w Izbie Pamięci?
Wszystko to, co wiąże się z historią zesłań. Prosimy wszystkich Sybiraków naszego koła o przekazanie eksponatów pamiątkowych, takich jak odzież, listy, zdjęcia, różne dokumenty, książki z pobytu na Kresach, zesłaniach lub z życia PRL. Prosimy również, aby podopieczni naszego koła włączyli się w realizację podjętych przez nas działań. Poza tym, w tym roku planujemy wydać monografię z 25-lecia działalności naszego koła. Napiszemy ją pod kierunkiem prof. Czesłwa Osęk-owskiego. Chcemy też uruchomić specjalną stronę internet-ową, na której każdy będzie mógł umieścić swoje wspomnienia, opracowania, teksty związane z zesłaniami.

Anna Chreptowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.