Ty też możesz zawalczyć o ładniejszą kamienicę

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Ty też możesz zawalczyć o ładniejszą kamienicę

Jarosław Miłkowski

Chcecie, by miasto dołożyło się w połowie do remontu Waszej kamienicy? Powiedzcie o tym szybko urzędnikom - do 18 stycznia.

- Takich pieniędzy jeszcze w Gorzowie nie było! Dotychczas można było starać się o pieniądze na remonty kamienic, które były w rejestrze zabytków. Teraz każda wspólnota, której budynek położony jest na obszarze rewitalizacji, będzie mogła starać się o dofinansowanie – mówi wiceprezydent Jacek Szymankiewicz.

Miasto startuje właśnie z programem „Mieszkać lepiej”. Przeznaczony jest m.in. dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych. Polega na tym, że miasto dokłada 50 proc. do remontów elewacji kamienic, budynków, klatek schodowych i podwórek. Z programu skorzystać mogą ci, których budynki znajdują się na obszarze objętym rewitalizacją. W skrócie: to centrum i Nowe Miasto, os. Słoneczne, Zawarcie i niewielka część Zakanala (szczegółowy wykaz ulic znajdziecie na gazetalubuska.pl/gorzow).
Do wzięcia jest 4,1 mln zł, które miasto otrzyma w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Ile zatem wspólnot będzie mogło zatem skorzystać z tych pieniędzy?

- Remont elewacji waha się od 80 do 120 tys. zł. Inaczej jednak wyglądają koszty w przypadku remontu podwórka, a inaczej w przypadku klatki – mówi wiceprezydent Szymankiewicz. Z naszych obliczeń wynika, że gdyby wspólnoty prosiły tylko o pieniądze na remont elewacji, to starczyłoby ich dla co najmniej 70 proszących. A że nie wszystkie wspólnoty będą prosić o duże pieniądze, to za 8,2 mln zł (wkład miasta plus wkład własny), zmienić się może sporo ponad setka miejsc w mieście.

Do 18 stycznia miasto chce zobaczyć, jak duże jest zainteresowanie mieszkańców. - Mamy świadomość, że 4 mln zł nie starczą na wyremontowanie całego miasta. Chcemy jednak wiedzieć, jakie są potrzeby – mówi prezydent Jacek Wójcicki.

- Proszę zobaczyć, jak wygląda nasza klatka schodowa. Tu nawet nie ma elewacji - pokazywała nam swoją kamienicę Daniela Ratajczak.

Czas na przygotowanie się do aplikowania po pienidze będzie do lata. W czerwcu zostanie ogłoszony konkurs na to, które projekty zyskają finansowanie. Po 30 dniach będzie tydzień na ich złożenie. W międzyczasie miasto zorganizuje szkolenia dotyczące tego, jakie dokumenty trzeba będzie przedstawić na konkursie.

Zainteresowanie programem „Mieszkać lepiej”. – My sami odebraliśmy już prawie 30 zgłoszeń, a dzwonić można też do każdego ADM-u – mówił nam wczoraj Jacek Szempliński, kierownik działu technicznego w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej.

Jedną z osób, która zadzwoniła już do ZGM-u, jest Daniela Ratajczak, która mieszka w kamienicy przy ul. Sikorskiego 78.

- Chcę, by w końcu udało się wyremontować naszą klatkę schodową. Ja sama żyję tu od urodzenia i nie pamiętam, żeby ktoś kiedyś przeprowadził gruntowny remont. A mam już ponad 60 lat – mówi naszemu reporterowi mieszkanka Sikorskiego

Zapotrzebowanie na remont można zgłosić w ZGM-ie (telefonicznie: 95 738 71 01 i mailowo: [email protected]). Z kolei w biurze rewitalizacji (tel. 95 735 56 85, [email protected]) sprawdzicie, czy Wasza kamienica znajduje się w obszarze rewitalizacji.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.