Tylko patrzeć, jak skwer w centrum się zazieleni i zakwitnie różami

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Agnieszka Drzewiecka

Tylko patrzeć, jak skwer w centrum się zazieleni i zakwitnie różami

Agnieszka Drzewiecka

Chociaż skwer przy kolegiacie jest przebudowany i ma nową fontannę, wielu osobom brakuje tu zieleni. - Pusty jakiś ten plac - mówią nam.

W ubiegłym roku gmina przebudowała skwer przy kolegiacie. Mieszkańców to cieszy. Od dawna czekali na jakieś zmiany w tym miejscu, w końcu to jeden z najbardziej rzucających się w oczy punktów w mieście: jest w samym centrum, przy najważniejszym kościele, przy głównej ulicy i obok zadbanego rynku. Jesienią ubiegłego roku zakończyły się prace. Powstały zgrabne, równe alejki, są ławeczki i fontanna. Ale wszystkim czegoś brak...

Trawniki będą też pełne lawendy i ziół. Nie zabraknie na nich róż i ozdobnych krzewów.

- Pusty jakiś ten plac. Niby wszystko ładne, nowe, ale jest bez życia - mówi licealistka Martyna Bednarz. - Powinni posadzić tam jakieś rośliny, bo inaczej ten skwer jest taki betonowy, bez klimatu - dodaje jej koleżanka Patrycja Choniawko.
- Bardzo dobrze, że gmina zajęła się tym miejscem, bo naprawdę wstyd było mieć taki zapuszczony placyk obok kolegiaty i głównego rynku. Ale pamiętam, jak przed remontem pokazywano w gazetach piękne zdjęcia, na których był plac po remoncie, uroczy, zielony, a wcale tak nie jest - mówi Urszula Mączko, mieszkanka centrum.

Na zieleń przy kolegiacie gmina wyda 58 tys. zł. Prace zaczną się w kwietniu.

Władze gminy podzielają to zdanie

- Brakuje tam zieleni, ale już niebawem to się zmieni - zapowiada burmistrz Mateusz Feder. Projekt przebudowy skweru gmina zleciła w 2014 r. Na przebudowę przeznaczyła ponad 300 tys. zł. Potem jednak okazało się, że projekt zawierał zbyt kosztowne elementy. Sama fontanna z rzeźbą św. Franciszka, jaka znalazła się w projekcie, miała kosztować grubo ponad 100 tys. zł. Gmina zrezygnowała więc z drogiej fontanny, zbudowano prostą i tańszą.

Zmiany w projekcie dotyczyły również zieleni na skwerze. - Projekt zakładał jedynie posianie trawnika, żywopłot i pergole za ławkami. Naszym zdaniem to za mało. Zamówiliśmy więc osobny projekt na samą zieleń - mówi burmistrz Feder. Projekt kosztował 3 tys. zł i jest już gotowy.

Gmina podpisała już też umowę z wykonawcą prac

Za rośliny i odpowiednią dla nich ziemię oraz za pracę firma ta weźmie 58 tys. zł. Nasadzenia zaczną się na początku kwietnia. Jaki będzie skwer w nowej odsłonie? Burmistrz zapewnia, że oryginalny.

Na całym skwerze będzie trawnik poprzecinany na cztery mniejsze skwerki jedynie alejkami. Każdy z czterech fragmentów trawnika będzie otoczony bukszpanem - zamówiono już trzy tysiące sadzonek. Z kolei przy ulicy posadzone zostaną dwa ozdobne drzewa.

Agnieszka Drzewiecka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.