U nas burzy się pomniki. Sąsiedzi zza Odry wolą swoje zostawić w spokoju

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Renata Hryniewicz

U nas burzy się pomniki. Sąsiedzi zza Odry wolą swoje zostawić w spokoju

Renata Hryniewicz

Bronić, przekształcić, usunąć? Pomniki żołnierzy radzieckich na pograniczu pomiędzy polską dekomunizacją a niemiecką ochroną zabytków- taki był temat konferencji w Collegium Polonicum.

W Polsce, zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, znikają setki pomników poświęconych nie tylko Armii Czerwonej, ale też Ludowemu Wojsku Polskiemu. Są gminy, które się przed tym bronią, bo często - jak twierdzą - chodzi o miejsca, które kształtują wizerunek i lokalną „kulturę pamięci”. Takie wytłumaczenie krytykuje Instytut Pamięci Narodowej.

Pozostało jeszcze 92% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Renata Hryniewicz

Moje działania reporterskie skupiają się na terenie powiatu słubickiego i sulęcińskiego. Szukam tu ludzi, miejsc, wydarzeń, o których warto pisać i je pokazywać. Szukam tematów, które niosą jakiś przekaz, pokazują ciekawe działania, ale także takich, w których poprzez nagłośnienie mogę pomóc rozwiązać problem. Zawsze staram się dociec prawdy wysłuchując różnych wariantów, jeśli chodzi o spór – wysłuchuję i opisuję obie strony. Staram się, żeby Czytelnik sam ocenił, po której stronie leży prawda. Można zgłosić mi każdy temat, każdy problem, każdą inicjatywę.
Jestem zawsze blisko ludzi i staram się spotykać z nimi osobiście, by ocenić sytuację, a w temacie ująć także emocje. Lubię pisać o ludziach i ich przeżyciach, pokazywać to, co w moim rejonie dzieje się dobrego, ale nie uciekam od spraw kontrowersyjnych, o czym nie raz przekonali się moi Czytelnicy.
Jestem optymistką i nigdy się nie załamuję. Wierzę, że zawsze jest jakieś wyjście. Lubię dobry żart i ludzi wesołych z pozytywną energią. Nie znoszę smutasów.

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

kolszak1986

Przez stulecia i pokolenia tak było, że kolejne pomniki powstają i upadają; kolejne rządy powstają i upadają, a ludzie żyją w swoim rytmie. Komuniści w Polsce rządzili i postawili mnóstwo pomników, obalając wiele innych. Antykomuniści dziś rządzą, obalają pomniki komunistów, stawiając swoje. Przyjdą po nich inni, którzy obalą ich pomniki (np. takiego pana L. K.), stawiając własne. To jako memento mori do rozważenia jako pokutę zadaję! :P

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.