Sylwia Arlak, Kazimierz Sikorski

Uciekali do rajów przed podatkami i żonami

Sylwia Arlak, Kazimierz Sikorski

Panamski skandal związany z wyciekiem dokumentów z firmy prawniczej zatacza coraz szersze kręgi. Do dymisji podał się we wtorek, 5 kwietnia premier Islandii.

Wielu bogaczy i polityków na całym świecie z przerażeniem śledzi informacje ujawnione w „panamskich kwitach”, dokumentach firmy prawniczej z Panamy, która zajmowała się obsługą szczególnych klientów. Byli to ludzie wpływowi i bogaci, jedni uciekali przed płaceniem podatków, inni przed żonami i kochankami, by nie podzielić się swoimi fortunami.

W opałach był premier Islandii oskarżony o niepłacenie podatków, w czym pomogła mu Mossack Fonseca. W stolicy Islandii dochodziło do wielkich demonstracji, ludzie domagali się ustąpienia premiera Sigmundura Davida Gunnlaugssona. Opozycja szykowała wobec niego wniosek o wotum nieufności. We wtorek premier zrezygnował ze stanowiska.

Polityk wraz z żoną Aną Sigurlaug Pálsdóttir kupili w roku 2007 akcje firmy Wintris. Kiedy wszedł dwa lata później do parlamentu, nie zadeklarował tej transakcji, a następnie sprzedał połowę akcji firmy swojej żonie za jednego dolara. Premier odmawia podania się do dymisji, konsekwentnie zaprzecza wszelkim zarzutom.

Premier Islandii Gunnlaugsson zapłacił posadą za udział w skandalu

Z kolei rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow twierdzi, że wyciek dokumentów panamskiej firmy to osobisty atak na prezydenta Władimira Putina i Rosję. Odpowiadać mają za niego byli pracownicy Departamentu Stanu USA, CIA i innych służb amerykańskich. Z kolei prawnik wieloletniego działacza UEFA Michela Platiniego podkreśla, że jego klient jest obywatelem Szwajcarii i wszystkie jego rachunki bankowe, inwestycje i aktywa są znane tamtejszym władzom.

Z lektury ujawnionych dokumentów dowiadujemy się, że wielu bogaczy uciekało z majątkiem przed swoimi żonami. Do takich należał zmarły w roku 2014 brytyjski miliarder Scot Young, który nie chciał zapłacić swojej byłej żonie 25 mln dol. Scot Young pokaźną część swojej fortuny ukrył w rajach podatkowych z pomocą firmy Mossack Fonseca.

Z pomocy tej firmy skorzystali też rosyjski oligarcha Dmitrij Rybołowlew oraz działający w przemyśle lotniczym Clive Joy. Obaj ukrywali przed żonami, z którymi się rozwodzili, swoje majątki warte miliardy dolarów.

Autor: Sylwia Arlak, Kazimierz Sikorski

Sylwia Arlak, Kazimierz Sikorski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.