Uczą się przy dobrej zabawie

Czytaj dalej
Fot. Archiwum PWSZ
Marek Białowąs

Uczą się przy dobrej zabawie

Marek Białowąs

Najlepszy przystanek przyszłości wymyślili uczniowie nowosolskiego Elektryka, za nimi uplasowała się młodzież z techników w Sulechowie i Rogozińcu.

Jak nauczyć młodych przedsiębiorczości i wykształcić w nich ducha wynalazców? Niecodzienny sposób na naukę zaproponowała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie, która zaprosiła młodzież ponadgimnazjalną do interesującej gry.

- Gra miała swój scenariusz. Powiedzieliśmy uczniom, że nasza uczelnia padła ofiarą ataku hakerskiego i wykradziono nam bazę danych. Poprosiliśmy młodzież o pomoc. Mieli od podstaw dla naszego inwestora opracować koncepcję przystanku przyszłości w oparciu o ich własne lokalne doświadczenia - mówi Agnieszka Lednik - Stachowska, rzecznik PWST w Sulechowie. - Zgłosiło się do zabawy 12 drużyn z różnych szkół województwa. Młodzież korzystała przy tym ze wsparcia ekspertów PWSZ. W taki nietypowy sposób zaprosiliśmy do naszego nowego projektu „Start UP! Grow UP!, by pokazać, że zabawa może być nauką, a nauka zabawą.
Od lutego br. uczniowie przygotowywali koncepcję, aby zaprezentować ją później inwestorowi w trakcie finału gry 14 czerwca br. Wielogodzinne uzgodnienia i spójny projekt musieli przekazać w czasie 15 min. prezentacji. Zwycięzców wyłonili w głosowaniu sami uczestnicy gry. Zaprojektowany przystanek miał być m.in. atrakcją turystyczną regionu, samowystarczalny energetycznie, przynosić korzyści lokalnej społeczności, zawierać punkt gastronomiczny ze zdrową żywnością, wykorzystywać nowoczesne technologie.

W finałach wzięło udział 11 grup z różnych szkół z terenu południa woj. lubuskiego. Na zwycięzców czekały też indywidualne nagrody pieniężne. Za 1. miejsce
Archiwum PWSZ W finałach wzięło udział 11 grup z różnych szkół z terenu południa woj. lubuskiego. Na zwycięzców czekały też indywidualne nagrody pieniężne. Za 1. miejsce każdy z uczestników dostał po 300 zł.

- Zwycięski projekt tak się spodobał przedstawicielowi spółki Interior z Nowej Soli, że możliwe, iż niektóre z ich koncepcji zostaną wykorzystane przy budowie nowosolskiego centrum turystycznego - mówi Radosław Grech, pracownik PWSZ. - Uczniowie wykazali się wielką pomysłowością. Zaproponowali np. sztuczne drzewa fotowoltaiczne do oświetlenia ulicznych lamp, czy zmodyfikowane genetycznie rośliny, aby nie wymagały pracochłonnej pielęgnacji.

Grę wygrali reprezentanci Elektryka z Nowej Soli. Na drugim miejscu była młodzież Technikum przy ZSP w Sulechowie, trzecie zajęli uczniowie Technikum Leśnego z Rogozińca.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.