Grzegorz Kozakiewicz

Uczeń sypie groszem

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Żarach Fot. Facebook ZST Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych zawsze stają na wysokości zadania. Niezależnie od tego, czy chodzi o zbiórkę żywności, artykułów papierniczych, czy o górę bilonu
Grzegorz Kozakiewicz

Żary. - Słoiki pełne groszy dostajemy jeszcze przed akcją - mówi Marta Kunicka. - Dzieciaki są pod wrażeniem efektów zbiórki.

„Góra Grosza” w Zespole Szkół Technicznych w Lubsku odbywa się już po raz dziesiąty. Jak zwykle, potrwa dwa tygodnie. W tym czasie szkoła pełna jest plakatów i materiałów promocyjnych. Jest też puszka, która co dzień kursuje po klasach. Drobne monety wrzucają uczniowie i nauczyciele - dla przykładu.

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Żarach
Facebook ZST Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych zawsze stają na wysokości zadania. Niezależnie od tego, czy chodzi o zbiórkę żywności, artykułów papierniczych, czy o górę bilonu

- Akcja ma niesamowity walor wychowawczy - mówi Marta Krynicka, opiekunka miejscowego samorządu uczniowskiego. - Nasi podopieczni bardzo chętnie angażują się w akcje charytatywne. Zbieramy żywność, artykuły papiernicze. Od wielu lat gromadzimy też grosze. Uświadamiamy uczniom, że nawet niewielki datek ostatecznie składa się na poważną sumę. Gdy ogłaszamy rezultat zbiórki i pojawia się kwota 700 - 800 zł, wszyscy się dziwią, że wspólnymi siłami osiągnięto aż tyle.

Pomysłodawcą akcji jest warszawskie Towarzystwo „Nasz Dom”. Grosze zbierane w szkołach i przedszkolach służą wspieraniu rodzin zastępczych i domów dziecka. Stowarzyszenie oferuje przykładowe scenariusze lekcji o dobroczynności. Szkoły, które uzbierały najwyższe sumy, liczyć mogą na nagrody. Podczas poprzedniej edycji wśród lubuskich placówek najlepsza była Szkoła Podstawowa nr 6 w Świebodzinie.

- Po zakończeniu zbiórki zobowiązani jesteśmy policzyć monety, spakować je i nadać na poczcie, która także jest partnerem akcji - wyjaśnia M. Krynicka.

O dalszych losach datków mówi Elżbieta Prządka, ogólnopolska koordynatorka „Góry Grosza”.

- W ubiegłym roku udało nam się zebrać prawie trzy miliony złotych - mówi. - Wsparcie trafiło do 278 podmiotów, domów dziecka, czy rodzin zastępczych. Przy współpracy z Powiatowymi Centrami Pomocy Rodzinie ogłaszamy konkursy grantowe. W ich ramach otrzymać można dofinansowanie do turnusów specjalistycznych, sprzętu rehabilitacyjnego, oraz prac remontowych. Ludzie wnioskują o środki na materiały budowlane, okna, tapety, farby. Wśród obdarowanych były rodziny z Nowej Soli, Kożuchowa, Brodów, Niwisk, czy Zielonej Góry.

Grzegorz Kozakiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.