Uda się podświetlić kościół?

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Uda się podświetlić kościół?

Alicja Kucharska

Świebodzin. Radnemu Kazimierzowi Gancewskiemu marzy się, by kościół św. Michała Archanioła został podświetlony. - To obiekt, którym należy się chwalić - mówi. Co o pomyśle mówią inni?

Radny Kazimierz Gancewski przedłożył interpelację dotyczącą możliwości podświetlenia zachodniej elewacji kościoła pw. św. Michała Archanioła. Jednym z argumentów przemawiających za realizacją projektu były zbliżające się Światowe Dni Młodzieży. Krzysztof Tomalak, zastępca burmistrza, zaznaczył jednak, że gmina nie ma prawnych przesłanek, by podjąć się realizacji inwestycji.'
- Elewacja zbudowana w 1858 roku przez architekta Alexisa Langera stała się charakterystycznym elementem krajobrazu miasta. Neogotyckie iglice widoczne są z okolicznych wzniesień. Ich rysunek stał się graficznym symbolem Świebodzina – rozpoczyna swoją interpelację radny.

Przed jej złożeniem, skontaktował się z zielonogórskim producentem oświetlenia w sprawie technicznych możliwości instalacji źródeł światła i ewentualnego montażu. Reprezentanci firmy po obejrzeniu obiektu przedłożyli wstępną ofertę cenową na piśmie. Z ustaleń wynika, że pobór energii wynosiłby tyle, ile zużywa jedna latarnia z czterema żarówkami pod ratuszem.
Pomysłodawca zaznacza, że chciałby zamocowania źródeł światła na wąskich półkach mocowanych do żelbetowych podpór bloków należących do ŚSM, zlokalizowanych naprzeciw kościoła.

Na odpowiedniej wysokości, by nie doszło do ich uszkodzenia. – Rozmawiałem z wiceprezesem spółdzielni ds. technicznych, który nie widział przeciwwskazań. Zaznaczał jednak, że kluczowa jest akceptacja i zgoda wspólnoty mieszkańców. Podświetlenie fasady kościoła w terminie przybliżonym do wizyty uczestników ŚDM byłoby miłym gestem wobec gości ze strony gospodarzy miasta – podkreślił radny. Oświetlone kościelne wieże w założeniu miałyby być widoczne z tras wokół Świebodzina. Przedstawiciele firmy, z którą kontaktował się K. Gancewski, zaproponowali montaż 12 ledowych, energooszczędnych źródeł światła. Przewidywane koszta urządzeń to 19 tys. zł, a montażu ok. 10 tys. - Jak najbardziej popieram taki wniosek. Efekt byłby z pewnością bardzo dobry. Życzyłabym sobie jak najwięcej tego typu iluminacji świetlnych w naszym mieście – mówi mieszkanka Urszula Barczykowska.

Odpowiedź na interpelację była krótka: „nie ma możliwości prawnych na realizację prac, na obiekcie nie stanowiącym własności Gminy Świebodzin”. Jak wyjaśnił w rozmowie z nami K. Tomalak, gmina wykonuje obowiązki przypisane ustawowo. – Nie możemy wykonać podświetlenia fasady kościoła, gdyż nie jest to obiekt należący do naszych zasobów. Możemy jedynie dofinansowywać inwestycje dotyczące obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Jeśli chodzi o sprawę ratusza to zupełnie odmienna kwestia, którą Rada Miejska może przeanalizować i wyrazić opinię na temat zasadności tej inwestycji – zaznaczył.
Firma wyrażająca gotowość do prób oświetlenia kościoła prócz oferty jego wykonania i montażu złożyła projekt poprawnego oświetlenia świebodzińskiego ratusza. Obecne według radnego zamiast odkrywać urok budowli podświetla gzymsy, które kładą cień na elewację.

Propozycja oświetlenia kościoła to nie inwestowanie w kościół czy projekt za niespełna 30 tysięcy, ale przede wszystkim poprawa wizerunku miasta. Przy okazji poprawić można też oświetlenie przy ratuszu...

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.