Udało się odnaleźć kawałek historii. Jakie tajemnice kryje Dulag Kunau?

Czytaj dalej
Fot. zdjęcia Sławomir Stańczak
Szymon Kozica

Udało się odnaleźć kawałek historii. Jakie tajemnice kryje Dulag Kunau?

Szymon Kozica

Na terenie dawnego obozu jenieckiego w Koninie Żagańskim poszukiwacze znaleźli nieśmiertelnik Leona Skrzoski. Wykopali też korpusówkę pułku strzelców podhalańskich - ze swastyką, która jednak nie powinna nikogo dziwić.

Obóz jeniecki w Koninie Żagańskim - tak zwany Dulag Kunau, czyli obóz przejściowy, czasowy, okresowy - funkcjonował od jesieni 1939 roku do wczesnej wiosny 1940 roku - opowiada Marek Łazarz, dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu. - To było właściwie potężne obozowisko namiotowe, zlokalizowane na terenie dawnego wyrobiska piasku.

Pozostało jeszcze 92% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Szymon Kozica

Z „Gazetą Lubuską” jestem związany od lipca 2000 roku - wtedy przyszedłem na praktyki do Działu Sportowego. Pracuję w redakcji w Zielonej Górze. Interesuję się sportem, ze szczególnym uwzględnieniem lekkiej atletyki i żużla, a także tym, co dzieje się w Zielonej Górze. Uwielbiam żywe lekcje historii, czyli wspomnienia Czytelników pochodzących z Kresów i nie tylko z Kresów. Czas wolny chętnie spędzam z książką w ręku. Moim ulubionym autorem jest Gabriel García Márquez, który o sobie mówił tak: „W gruncie rzeczy nie jestem ani nie będę nikim więcej niż jednym z szesnaściorga dzieci telegrafisty z Aracataki”.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.