Udało się! Po interwencji będą zmiany na drodze!

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow / Polska Press
Eliza Gniewek-Juszczak

Udało się! Po interwencji będą zmiany na drodze!

Eliza Gniewek-Juszczak

Gmina Kolsko. Po interwencji „Gazety Lubuskiej” Zarząd Dróg Wojewódzkich zapowiedział wprowadzenie we wsi Sławocin ograniczenie prędkości.

- Kiedy zobaczyłam pracowników Zarządu Dróg Wojewódzkich, jak zdjęcia robią przy naszym domu, to od razu pomyślałam, że „Gazeta Lubuska” już działa - opowiada nam Aniela Brambor, która mieszka w Sławocinie, w pierwszym domu od strony województwa wielkopolskiego.

Mieszkańcy wsi przyznają, że w sprawie swojego bezpieczeństwa byli bezradni.

Przypomnijmy: Sławocin to niewielka miejscowość, przez którą prowadzi droga wojewódzka nr 315. Wjeżdżając od strony Krzyża trzeba przejechać przez spory zakręt. To właśnie to miejsce jest szczególnie niebezpieczne. Siedem samochodów w ciągu siedmiu lat wjechało w płot państwa Bramborów. Auta uderzały z takim impetem, że odpadały koła i gniotła się karoseria. Za każdym razem niewiele brakowało, aby wjechały w dom, bo położony jest tuż przy wąskim chodniku. Co naprawiono ogrodzenie, niszczyło je kolejne auto... Po kilku zdarzeniach zakręt został oznakowany tablicami, które wskazują kierunek łuku. Mają one fluorescencyjne tło. Mieszkańcy przyznają jednak, że to rozwiązanie nie przyniosło spodziewanego efektu. Tuż przed końcem roku szkolnego rozpędzony samochód uderzył w miejsce, w którym wcześniej przeszły dzieci. A dwa dni po naszej wizycie inne auto uderzyło w płot kolejnego domu...

O bezpieczeństwie mieszkańców Sławocina rozmawialiśmy z Grzegorzem Szulcem, zastępcą dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze. Wprawdzie nie znał szczegółów, ale zapowiedział kontrolę miejsca przez pracowników i szybką odpowiedź. Rzeczywiście, nie trzeba było długo czekać. W otrzymanym piśmie przeczytaliśmy, że ZDW potwierdza potrzebę ograniczenia prędkości do 40 km/h w Sławocinie.

„Zarząd opracuje projekt zmiany organizacji ruchu, która zostanie wprowadzona po dokonaniu stosownych uzgodnień oraz zatwierdzeniu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze” - napisał wicedyrektor Szulc.

Co więcej tym samym pismem dyrektor zwrócił się do Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli z prośbą o wzmożenie nadzoru pod kątem przestrzegania obowiązujących prędkości. „W naszej opinii nawet sporadyczne przeprowadzanie działań prewencyjnych (…) zminimalizuje problem zagrożeń bezpieczeństwa ruchu na terenie miejscowości Sławocin” - podkreślił Grzegorz Szulc.

Radna gminy Kolsko, Władysława Wyrwa, która od lat walczyła w tej sprawie, nie ukrywa radości. - Nareszcie! Cieszę się - zareagowała, kiedy poinformowaliśmy o odpowiedzi z ZDW. - Będziemy sprawdzać, czy coś się zmieni. Oby! - mówi.

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.