Ufff i już po remoncie Chrystusa Króla!

Czytaj dalej
Fot. Mateusz Szymczak
Alicja Kucharska

Ufff i już po remoncie Chrystusa Króla!

Alicja Kucharska

Dziś (8 lipca) kończy się remont figury Chrystusa Króla. Po sześciu latach wymagała specjalistycznych działań zapobiegających jej degradacji.

Rusztowanie okalające świebodzińską figurę pojawiło się na początku maja. Ze względu na zawilgocenia i pęknięcia pomnika u podstawy podjęto próby ratowania figury i przywrócenia jej do pierwotnej świetności. Postawieniem rusztowania zajęła się firma z okolic Stargardu Szczecińskiego. W krótkim czasie pojawiło się ono wokół całego pomnika.

Zbliżające się Światowe Dni Młodzieży, a co za tym idzie, uroczystości diecezjalne, które mają odbyć się w Świebodzinie, z pewnością przyspieszyły decyzję o renowacji figury. 25 lipca na diecezjalne uroczystości do Świebodzina może przybyć nawet 5 tysięcy osób.

Jak wyjaśnił nam ks. Jan Romaniuk, proboszcz i kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, materiały wykorzystane przed laty nie wytrzymały próby czasu. Na pomniku widoczne były liczne pęknięcia, na zewnątrz pojawił się grzyb, a wewnątrz figury wilgoć.
Najpierw zainteresowanie mieszkańców wzbudziło rusztowanie, które pojawiło się wokół pomnika w ekspresowym tempie, następnie alpiniści przemysłowi pracujący przy remoncie, odpowiedzialni za piaskowanie figury.

650 tysięcy złotych kosztowała renowacja figury Chrystusa Króla

Podwykonawcą przeprowadzającym piaskowanie była firma z podświebodzińskiego Wilkowa. Piaskowanie zostało wykonane bardzo szybko, bo tylko w dwa tygodnie. Miało na celu oczyścić pomnik i zmatowić powierzchnię pod powłoki tynkarskie czy malarskie. Po zakończeniu prac na zewnątrz, prace przeniosły się do wnętrza. - W lipcu do naszego miasta mają zjechać się zagraniczni goście, więc dobrze, że wykonali prace w terminie, choć tak naprawdę z daleka nie było widać, że pomnik jest mocno zniszczony. Teraz jest trochę bardziej biały - komentuje Alicja Murowicka, mieszkanka pobliskiego osiedla.

Pierwszym etapem renowacji była instalacja wentylacji wewnątrz figury. Zakres prac uwzględniał oczyszczenie figury, podwójne szpachlowanie, a także malowanie specjalną farbą fotokatalityczną, która ma chronić pomnik przed czynnikami zewnętrznymi. Cała powierzchnia stała się jednolita i gładka - tak, by do środka nie dostawała się woda.
Konstrukcja została następnie pomalowana i zabezpieczona. Został również wzmocniony nasyp, na którym usytuowany jest pomnik.

W piątek, 1 lipca wolontariusze oraz organizatorzy świebodzińskich Światowych Dni Młodzieży uporządkowali teren wokół pomnika.
Remont figury Chrystusa kosztował 650 tys. zł.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.