Układanie płytek. Jak wybrać ekipę?

Czytaj dalej
Fot. 123RF
red.

Układanie płytek. Jak wybrać ekipę?

red.

Ekipę remontową może polecić nam ktoś z rodziny lub znajomych, kto robił ostatnio remont i jest zadowolony z efektu pracy. Można również zapytać o wykonawcę w składzie budowlanym lub poszukać informacji w internecie

Warto zaprosić kilka ekip i poprosić je o wycenę zaplanowanych prac remontowych, by móc porównać ceny. Podczas spotkania warto również zapytać, z jakich materiałów korzystają i na podstawie rozmowy, wybrać te najlepsze. Możemy poprosić o kontakt do ostatniego zleceniodawcy i sprawdzić, czy był zadowolony z efektu pracy ekipy. Wybór polecanego fachowca ma wiele plusów. Po pierwsze, dzięki temu wiadomo, że dana osoba jest uczciwa i dotrzymuje terminów. Po drugie, jeśli glazurnika poleci ktoś bliski, można zobaczyć efekty jego pracy (np. wyremontowaną łazienkę).

– Niezależnie od tego, czy ekipa jest sprawdzona, należy podpisać z nią umowę. Powinny znaleźć się w niej informacje dotyczące dokładnego terminu rozpoczęcia i zakończenia prac. Zabezpieczy nas to przed przeciągającymi się pracami –  mówi Joanna Ciecierska, ekspert. – Nie powinno też zabraknąć informacji, że to ekipa dostarczy wszystkie niezbędne narzędzia do prac, a po ich zakończeniu pozostawi pomieszczenie czyste. Bardzo ważne jest też ujęcie w umowie terminów gwarancji i rękojmi – jest to czas, w którym fachowiec zobowiązuje się do bezpłatnego usunięcia usterek wynikających z jego zaniedbań – dodaje.

Przed przystąpieniem do remontu trzeba sprawdzić, czy kupione płytki nie mają żadnych wad. Może okazać się na przykład, że płytki są nierównomiernie wybarwione i efekt będzie bardzo odbiegał od naszych oczekiwań. Dobrze jest też sprawdzić, czy szkliwo na płytkach nie jest spękane, a brzegi płytek nie mają uszczerbień. Należy upewnić się również, czy te same elementy z różnych kartonów mają identyczną wielkość i odcień. Płytki jednego rodzaju należy dobierać z tej samej partii produkcyjnej. Jeśli nie ma powodów do niepokoju, ekipa może rozpocząć pracę.

Warto zwrócić uwagę, czy fachowcy pamiętają o przygotowaniu powierzchni do kładzenia płytek: umyciu jej, zagruntowaniu i ewentualnym wyrównaniu.

Gdy podłoże jest przygotowane, ekipa może zabierać się za kładzenie płytek. Podstawową zasadą jest układanie płytek od środka pomieszczenia. Jeżeli na podłogach lub ścianach będzie kładziony gres polerowany, należy pamiętać o zaimpregnowaniu go przed fugowaniem, by na płytkach nie powstały przebarwienia. Gdy płytki są już przyklejone, szczeliny wypełniane są fugą.
Wybierając fugi, należy korzystać z produktów, które uzyskały odpowiednie atesty. Warto pamiętać, że dobrze dobrana fuga znacząco wpływa na wygląd i trwałość podłogi.

Są dwie podstawowe metody wyboru fug – podobnych do koloru płytek i kontrastowych. Obecnie częstym zabiegiem jest wypełnianie szczelin między nowoczesnymi płytkami kolorowymi fugami, co podkreśla ich kolor, kształt i sposób ułożenia. Decydując się na nie, należy sprawdzić na małej powierzchni, czy fuga nie przebarwia lub nie rysuje ceramiki.

W przypadku płytek o naturalnym wzorze, najlepsze będą spoiny w kolorze do nich zbliżonym. Dzięki temu uzyskamy efekt jednolitej, optycznie większej powierzchni. Fuga nie będzie odwracać uwagi od urody i wzoru płytek.

W płytkach rektyfikowanych wystarczy minimalna szerokość fugi – chyba że w pomieszczeniu będzie ogrzewanie podłogowe, wówczas fuga powinna mieć około 4 mm.

red.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.