Ukraińcom ta praca się opłaca. Od 1 stycznia zmieniły się zasady dla pracodawców starających się o zatrudnienie cudzoziemca

Czytaj dalej
Fot. Fot. tomasz Bolt
Edyta Hanszke

Ukraińcom ta praca się opłaca. Od 1 stycznia zmieniły się zasady dla pracodawców starających się o zatrudnienie cudzoziemca

Edyta Hanszke

30 złotych będzie teraz kosztowało złożenie wniosku o pracę w Polsce. W 2017 roku tylko Ukraińcy złożyli około 2 milionów takich próśb.

Od 1 stycznia zmieniły się zasady dla pracodawców starających się o zatrudnienie cudzoziemca. Przede wszystkim wprowadzono opłaty w wysokości 30 zł za złożenie wniosku o zezwolenie na pracę sezonową oraz w związku z rejestracją oświadczenia.

Żeby - jak wyjaśniali przedstawiciele Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej - zapobiec nadużyciom w zatrudnianiu cudzoziemców na podstawie oświadczeń, w szczególności rejestrowaniu ich mimo braku możliwości i zamiaru zatrudnienia cudzoziemca (tzw. zjawisko handlu oświadczeniami).

  • Z danych opolskiego ZUS (na koniec listopada 2017) wynikało, że ubezpieczonych, czyli legalnie pracujących, było ponad 11,5 tys. cudzoziemców, z czego ponad 10 tys. z paszportem ukraińskim.
Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.