Ukrainiec haruje, zarabia i śle do domu. Ile dokładnie?

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Małgorzata Oberlan

Ukrainiec haruje, zarabia i śle do domu. Ile dokładnie?

Małgorzata Oberlan

W rodzinnej Połtawie więcej niż 5 tys. hrywien (660 zł) Igor nigdy nie zarobił. W Polsce wyciąga 3,5 tys. zł „na rękę” i połowę wysyła do domu. Szczęściara - mówią o żonie Igora znajomi. Ona mówi, że szczęście to rodzina w komplecie.

Co musi się wydarzyć, by człowiek zdecydował się na zarobkową emigrację? Jeśli w ojczyźnie zarabia grosze, nie ma perspektyw, rodzi mu się dziecko, a znajomi już chwalą sobie „rabotę na Polsze” - rozwiązanie pojawia się samo. Tak było w przypadku Igora.

Nasze życie na Ukrainie

Od ponad roku Igor pracuje i mieszka w średniej wielkości mieście w Kujawsko-Pomorskiem. W blisko 300-tysięcznej Połatwie zostawił żonę Julię, małego synka i życie bez nadziei. W mieście nad Worsklą pracował w dużym zakładzie produkcyjnym.

- Najczęściej moje wynagrodzenie wynosiło 4 tysiące hrywien (ok. 528 zł). W dobrych miesiącach udawało się wyciągnąć do 5 tysięcy (660 zł) - opowiada Igor.

Teraz wyobraź sobie, Czytelniku, że mając do dyspozycji taką sumę (żona zajmuje się dzieckiem) musisz utrzymać mieszkanie, wyżywić i ubrać trzyosobową rodzinę. Igor i Julia w Połtawie mieszkają w M-3 o powierzchni 45 metrów kw. Latem całość opłat za to lokum zamyka się w 600 hrywnach. Już jednak jesienią, ze względu na koszty ogrzewania i większe zużycie prądu koszty rosną. Zimą wynoszą 1500 hrywien.

Zwykły chleb: 13 hrywien (1,7 zł). Litr mleka: 20 hrywien (2,6 zł). Kilogram fileta z kurczaka: 90 hrywien (11,8 zł). Jak w Polsce...

Z dalszej części materiału dowiesz się: 

 • ile kosztują żywność oraz ubrania na Ukrainie
 • ile Ukraińcy wydają w Polsce na utrzymanie
 • jak wielu Ukrańców pracuje w naszym kraju
Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Małgorzata Oberlan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.