Ulica Toruńska jest miejska. W zamian za obwodnicę Chełmna

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
Monika Smól

Ulica Toruńska jest miejska. W zamian za obwodnicę Chełmna

Monika Smól

Przedstawiciele trzech samorządów zamienili się drogami. Burmistrz zgodził się przejąć odcinek DW550, ale po remoncie.

W Chełmnie spotkali się samorządowcy - marszałek województwa, burmistrz i starosta chełmiński. Sprawa była wyjątkowa - włodarze dokonali transakcji zamiennej. Na drodze wymienili się... drogami.

Już pięć lat temu, gdy zbudowana została obwodnica południowa Chełmna, było wiadomo, że docelowo w administrowanie dostanie ją samorząd województwa. Żeby jednak dopełnić transakcji musiało być coś za coś.

Zdecydowano, że w zamian samorząd miasta ma przejąć położony w Chełmnie odcinek drogi wojewódzkiej nr 550, a powiat - od rogatek miasta do ronda w Brzozowie.

Burmistrz postawił warunek: przystanie na propozycję, ale tylko wówczas, gdy Toruńska przejdzie wcześniej kapitalny remont. O przekazaniu jej w takim stanie, w jakim była, nie chciał nawet słyszeć. Wiedział, że koszt jej modernizacji będzie ogromny.

Ważny trakt doczekał się więc remontu, podobnie jak droga przebiegająca przez Brzozowo. Koszt to 4,5 miliona złotych. Zakończono go w 2015 roku. Po zrealizowanej przez samorząd województwa gruntownej modernizacji na odcinku przebiegającym przez Chełmno - od skrzyżowania ulicy Toruńskiej z 22 Stycznia i do Brzozowo, zarządzanie trasą przejęły w poniedziałek samorządy Chełmna i powiatu chełmińskiego. Miasto - w 4,5 kilometrowym odcinku granicach administracyjnych, a władze powiatu: 450-metrowym odcinkiem do skrzyżowania z obwodnicą.

Samorządowe władze regionu wzięły z kolei na siebie odpowiedzialność za administrowanie południową obwodnicą miasta.

W spotkaniu uczestniczyli także najstarsi mieszkańcy ulicy Toruńskiej, najaktywniej uczestniczący w konsultacjach mieszkańcy Chełmna i przedsiębiorcy.

Zamiana dróg ma wyeliminować część tranzytu w centrum miasta i usprawnić zarządzanie drogami wojewódzkimi.

- Sprzęt, którymi dysponujemy lepiej sprawdza się na trasach przebiegających poza miastem - podkreśla Michał Sita-rek, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. - Samorządy, zarządzając całą infrastrukturą drogową w mieście, zyskają wpływ na estetykę, małą architekturę czy zajęcia pasa drogowego pod działalność gospodarczą.

Monika Smól

Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęłam już w liceum. Następnie skończyłam filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W "Gazecie Pomorskiej" pracuję od 2005 roku. Bliskie mojemu sercu jest Chełmno - Miasto Zakochanych w województwie kujawsko-pomorskim, w którym spędziłam ponad siedem lat, a powiat chełmiński to cały czas mój główny rejon działania. Pasja? Przede wszystkim dziennikarstwo sportowe, fotografia sportowa, a rozwijam ją zwłaszcza w Chojnicach - w wojewodztwie pomorskim. To moje miasto rodzinne i klubowi MKS Chojniczanka Chojnice kibicuję najbardziej. Ulubione dyscypliny to piłka nożna i koszykówa. Pracuję również nad rozwojem portalu informacyjnego Nasze Miasto Chełmno, który jest dla moich Czytelników źródłem informacji o wydarzeniach z powiatu chełmińskiego. Co dzień na moich portalachpojawiają się najświeższe informacje z miasta i powiatu. Prywatnie interesuję się aranżacją wnętrz, ich projektowaniem, a także przeróbkami mebli - nadawaniem im "drugiego życia". 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.