Renata Hryniewicz

Ulica w sam raz do życia

Jednokierunkowa ul. 1 Maja nad Odrą jest - zdaniem Czesława Hyżego - oazą spokoju. Ale już w innej części ulicy słychać narzekania. Fot. Renata Hryniewicz Jednokierunkowa ul. 1 Maja nad Odrą jest - zdaniem Czesława Hyżego - oazą spokoju. Ale już w innej części ulicy słychać narzekania.
Renata Hryniewicz

- Ulica jest spokojna. Przez drogę mam Odrę, a dalej jest wjazd na łąki - mówi Czesław Hyży ze Słubic. Razem z nim spacerujemy ul. 1 Maja.

Pan Czesław z żoną Barbarą mieszkają w Słubicach od 35 lat. Pan Czesław wcześniej mieszkał w Sądowie, ale do Słubic przywiodła go miłość. Lubi miasto, a zwłaszcza ulicę 1 Maja, gdzie mieszka: - Mimo że mieszkam przy jezdni, ulica jest spokojna. Nie zamieniłbym jej na żadną inną.

W naszym cyklu: Moja ulica, moja okolica jeszcze się nie zdarzyło, żeby mieszkańcy aż tak chwalili miejsce, w którym żyją. A pan Czesław długo wymienia zalety ul. 1 Maja. - Uwielbiam rzekę, naturę i mam ich tutaj pod dostatkiem. Wystarczy przejść przez ulicę i jest Odra, a kawałeczek dalej - wjazd na łąki. Nie dość, że sobie łowię, to mam piękny widok Frankfurtu. Zwłaszcza świtem - mówi słubiczanin. - Mąż jest zagorzałym wędkarzem, więc często siada nad wałem z wędką. To jest tak blisko, że mam go na oku - śmieje się pani Barbara.

W weekendy państwa Hyżych odwiedza wnuk Kacper. Pan Czesław przejmuje wtedy obowiązek wyprowadzenia psa wnuka i... dostrzega kolejną zaletę ul. 1 Maja. - Bardzo lubię wychodzić z Niko, bo jest gdzie. Pospacerujemy po wale, spotkamy znajomych czy też nieznajomych, z którymi się porozmawia. Ludzie, którzy lubią spacerować i obserwować okolicę, są zazwyczaj ci sami. Więc przy drugim spotkaniu to już znajomi - śmieje się pan Czesław.

1 Maja to ulica jednokierunkowa. Po jednej stronie stoi rząd zaparkowanych samochodów. - Tak, można parkować, co także jest zaletą. Każdy może postawić samochód koło swojego bloku. Miejsca jest dość – mówi słubiczanin. Rzadko też się zdarza by na ulicy był jakiś wypadek czy kolizja. Nie ma też kradzieży i wandalizmu. To, co trzeba, zostało zrobione.

- Droga jest ładna i nie wymaga remontu. Cieszy nas też, że coraz więcej wspólnot mieszkaniowych remontuje piękne stare kamienice przy ul. 1 Maja. Dzięki temu miasto jest coraz ładniejsze - mówi Beata Bielecka, rzeczniczka urzędu miejskiego.
Przy 1 Maja jest też Słubicki Miejski Ośrodek Kultury, a więc kino, koncerty, wystawy. Blisko stąd do paru dyskontów, do
kościoła, szpitala i przychodni. Ale jest też druga strona medalu, a właściwie ul. 1 Maja...

- Mieszkam pod 18. przy najnowszej Biedronce i w tym miejscu ruch jest bardzo duży. Hałas straszny. Ktoś, kto mieszka od wału do banku, to na pewno ma spokój, ale za zakrętem już o spokoju mówić nie można. W Słubicach potrzebna jest obwodnica! Niedawno była robiona droga, a już przez tiry są koleiny - zwraca uwagę Wojciech Błażejewski, mieszkaniec innej części ul. 1 Maja.

Autor: Renata Hryniewicz

Zaproście nas do siebie!

Renata Hryniewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.