Ulica Żarska doczeka się remontu

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska

Ulica Żarska doczeka się remontu

Małgorzata Trzcionkowska

Mimo wielu kontrowersji żagańscy radni przegłosowali budżet i modernizację ulicy przelotowej do Żar.

Część radnych była przeciwna remontowi ul. Żarskiej, na który w przyszłym roku zapisano 2,5 mln zł. W kolejnym pochłonie następne 2 mln zł. Główne zastrzeżenia dotyczyły braku dotacji na całe przedsięwzięcie. - Mamy projekty i przewidujemy modernizację odcinka od osiedla XXX-lecia do ul. Młynarskiej - tłumaczy Małgorzata Szymańska-Dereń, naczelnik w magistracie. - Jeśli w trakcie roku pojawią pieniądze, to będzie można pociągnąć remont dalej.

Część mieszkańców nie tylko ul. Żarskiej i osiedla, ale również innych rejonów zaczęła zbierać podpisy pod petycją o rozpoczęcie inwestycji i nie odkładanie jej w czasie.

Inwestycje drogowe zaplanowane w Żaganiu na kolejne lata to modernizacja ul. Żelaznej, Kolejowej i Śląskiej

Trasa przelotowa na Żary zyska nową nawierzchnię, chodniki i oświetlenie. Radny Henryk Sienkiewicz, przewodniczący komisji finansów wytykał burmistrzowi m.in. złą współpracę z gminą wiejską Żagań i z powiatem. Również w kontekście modernizacji trasy. - Jeśli chodzi o współpracę z gminą, to poprzedni prezes zafundował jej prezent w postać prawie połowy udziałów w Żagańskich Wodociągach i Kanalizacji - ripostował burmistrz Daniel Marchewka. - Dla porównania, w mieście jest 26 tysiące osób płacących za wodę i ścieki, na wsiach 3 tysiące. Wystarczy zalewie część procenta, żeby gmina miała większość i mogła podejmować decyzje, które mogą być na przykład niekorzystne dla miejskich odbiorców. Ja dbam o interesy naszych mieszkańców. Jeśli chodzi o powiat, to współpraca układa się dobrze. A inwestycje drogowe zaplanowane w Żaganiu na kolejne lata to modernizacja ul. Żelaznej, Kolejowej i Śląskiej. O to będę walczył. A pan, panie radny jest w głębokiej opozycji. Ale nie do mnie, tylko do mieszkańców miasta.

Na zdjęciu:Ryszard Marchewka, burmistrz Daniel Marchewka, Bartłomiej Woś i Krystian Maszlong.
Małgorzata Trzcionkowska Na zdjęciu:Ryszard Marchewka, burmistrz Daniel Marchewka, Bartłomiej Woś i Krystian Maszlong.

Ostatecznie radni przyjęli budżet wraz z ul. Żarską. 13 było za, sześciu przeciw i dwóch wstrzymało się od głosu.
W przyszłym roku dochody miasta będą wynosiły 72 mln 126 tys. zł. W tym dochody bieżące blisko 69 mln zł, a majątkowe 4 mln 240 tys. zł.

Wydatki to prawie 75 mln zł. Ok. 30 mln zł pochłoną wynagrodzenia we wszystkich jednostkach miejskich. Milion wydamy na dotację dla Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Jednak ta kwota nie zostanie przeznaczona bezpośrednio na remonty, tylko na dopłaty do funduszy remontowych i innych opłat we wspólnotach, w których ZGM ma mieszkania.

Radni nie zapomnieli też o bezdomnych zwierzętach. Na utrzymanie 20 sztuk w przytulisku zakład dostanie 36 tys. zł, na cały rok.

Małgorzata Trzcionkowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.