Uporządkujmy wspólnie nekropolię! Ogród Pamięci będzie lekcją historii

Czytaj dalej
Leszek Kalinowski

Uporządkujmy wspólnie nekropolię! Ogród Pamięci będzie lekcją historii

Leszek Kalinowski

Kombatanci chcą ułożyć tablice i pomniki według wydarzeń i stworzyć miejsce, które przypominać będzie kolejnym pokoleniom o losach Polski i jej mieszkańców

- Najwyższy czas uporządkować miejsca pamięci na naszym cmentarzu - podkreśla Wacław Mandryk. - Mówią o tym wszystkie organizacje kombatanckie, które w sumie zrzeszają pięć tysięcy osób.

Stanisława Bobrowska, którą spotykamy na cmentarzu, uważa podobnie. Jej zdaniem, w miejscu pamięci panuje chaos architektoniczny. - Nie bardzo tu też można organizować uroczystości patriotyczne i religijne - dodaje.

Prośba do radnych

Przypomnijmy, że nekropolia liczy prawie 30 lat. Górujący nad nią krzyż, z inicjatywy ówczesnego senatora Waleriana Piotrowskiego, postawiono w 1991 roku. 1 listopada poświęcił go ówczesny biskup Józef Michalik... Przy nim pojawiało się z czasem coraz więcej pamiątkowych obelisków, tablic.

- Chcemy sprawić, by historyczny przekaz był czytelny dla przyszłych pokoleń - podkreśla Wacław Mandryk. I dodaje, że obyło się w tej sprawie szereg spotkań z organizacjami kombatanckimi, prezydentem, panią marszałek... Pomysł został zaakceptowany. Popiera go też Zielonogórska Rada Seniorów. Powołano społeczny komitet renowacji nekropolii. Powstała też koncepcja zagospodarowania terenu na cmentarzu, opracowana przez Pracownię Projektowania Architektury Krajobrazu „Okaz” Olga Kazińska-Linkowska.

Koncepcja zakłada, że na przedłużeniu osi krzyża, poniżej muru z napisem „Ofiarom wojen i przemocy”, zaplanowano utwardzony plac w kształcie elipsy. W nawierzchni planuje się wyrysowanie krzyża. Plac otaczać ma pas z przystankami Drogi Krzyżowej. Na plac prowadzą ścieżki, główna wpisuje się w oś obu krzyży. Wzdłuż dróżek mają znajdować się ekspozycje poszczególnych pomników, zgrupowanych tematycznie. Przed nimi miejsca na znicze i kwiaty.

W. Mandryk na ostatniej sesji zwrócił się też o wsparcie do radnych. Podkreślił, że uporządkowanie nekropolii byłoby wspólnym przedsięwzięciem organizacji kombatanckich, urzędu miasta, urzędu marszałkowskiego.

- Liczymy też, że państwo w ramach puli pieniędzy dla radnych, dołączycie się do nas - mówił Mandryk. - My też przygotowaliśmy dwa tysiące cegiełek, rozprowadzimy je wśród naszych członków i mieszkańców.

- A jaki jest koszt tej inwestycji? - pytał radny Paweł Wysocki (klub Zielona Razem).

- Według kosztorysu to 690 tys. zł - padła odpowiedź.

- A ile macie już na koncie? - to z kolei głos Mariusza Rosika (PO).

- 200 tys. zł mamy dostać od miasta, tyle samo od urzędu marszałkowskiego. 90 tys. zł chcemy zebrać ze sprzedaży cegiełek. Mamy obiecane też wsparcie z urzędu ds. osób represjonowanych - wylicza Mandryk.

P. Wysoki pytał też o możliwość skorzystania z funduszy unijnych. Ale jak się okazuje, Unia Europejska na tego typu inwestycje pieniędzy nie daje.

Radny Jacek Budziński (PiS) zauważył, że radni w tym roku pulę pieniędzy już podzielili. Ale na pewno każdy dołoży się do inicjatywy...

- Proszę nam tylko o tym przypomnieć w listopadzie - mówił J. Budziński.

Radnego Kazimierza Łatwińskiego (PiS) interesowało, co się stanie z pomnikiem katyńskim przy ul. Bohaterów Westerplatte. Jego zdaniem, on nie powinien być przenoszony. To godne miejsce i dobry dojazd do niego z innych rejonów Zielonej Góry.

- Projekt nie przewiduje przenosin pomników. Chodzi o uporządkowanie tych, które znajdują się na cmentarzu - odpowiada przedstawiciel organizacji kombatanckich.

Nie będzie awantur? [/sc
Radna Eleonora Szymkowiak (PiS) pytała natomiast o pomnik, poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej.

- Symboliczne skrzydło chcielibyśmy przenieść na drugą stronę drogi, na skwer. Żeby pasowało ono historycznie i tematycznie. I żeby można było organizować uroczystości, bo dziś nie ma tam jak się gromadzić - podkreśla Mandryk.

- Czy na pewno wszyscy w tej sprawie są zgodni? Czy nie będzie kolejnej awantury? - martwił się radny Robert Górski (Zielona Razem).

- Koncepcja została jednogłośnie przyjęta przez wszystkie organizacje kombatanckie, stowarzyszenie patriotyczne, osoby represjonowane - podkreśla Mandryk. - Wszystkim zależy, by miejsce to było lekcją historii dla kolejnych pokoleń. I dodał, że jest zadowolony z deklaracji radnych. Wierzy, że wspólnymi siłami uda się stworzyć piękny Ogród Pamięci.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.