Celina Wojda [email protected]

Uprawiasz sport? Pamiętaj o diecie! Jak jeść zdrowo, aby czuć się dobrze

Uprawiasz sport? Pamiętaj o diecie! Jak jeść zdrowo, aby czuć się dobrze
Celina Wojda [email protected]

W ostatnich tygodniach pisaliśmy o różnych aktywnościach fizycznych, dzisiaj trochę o diecie.

Sport i dieta

Nic nie poprawi naszego samopoczucia tak jak aktywność fizyczna. U podstaw nowej piramidy żywienia i aktywności fizycznej leży sport! Nie jest ważne czy będziemy jeździć na rolkach, pływać na basenie, czy grać w piłkę. Grunt to ruszyć się z kanapy i zacząć regularnie trenować. Ale nie bez znaczenia jest też to, co i jak jemy. Mordercze treningi z kiepską dietą nie dadzą rezultatów.

Pamiętaj o diecie

Jeśli nie chcemy zaprzepaścić naszych wysiłków zmieńmy swoje nawyki żywieniowe. Do pracy przygotujmy sobie lunchboxy na cały dzień - zaplanowane posiłki nie będą nas kusiły do podjadania. Zielona herbata lub gorąca woda z cytryną powinny być cały czas w pogotowiu. Aby wspomóc trawienie na czczo najlepiej jest wypić wodę z babką płesznik lub siemieniem lnianym. A na noc melisę, która ukoi wątrobę.

Może to na początku brzmi strasznie, ale po kilku dniach zobaczymy rezultaty, a zdrowe posiłki wejdą nam w krew.

Zaplanuj jedzenie

Masz dość bycia głodnym w pracy i zamawiania obiadów na wynos? Przygotuj sobie własne posiłki w lunchboxach. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą zdrowo się odżywiać. Z takiego lunchboxu płyną same zalety.

Po pierwsze sami przygotowujemy sobie posiłki i wiemy, co jemy i możemy skontrolować gramaturę naszego jedzenia. Po drugie nie podjadamy i nie zapychamy się słodyczami, bo mamy tyle posiłków, ile nam potrzeba. Po trzecie wyrabiamy w sobie nawyk zdrowego i regularnego jedzenia. A po czwarte zaoszczędzamy czas i pieniądze na wychodzenie z pracy i szukanie dobrej restauracji.

A może Detoks?

Raz, dwa razy w roku zaleca się zrobić gruntowny porządek w swoim organizmie - detoks. Jeśli planujemy przygotować swój organizm na wiosnę i zastosować kilkudniowy detoks, to przynajmniej tydzień wcześniej musimy rozpocząć przyzwyczajanie organizmu do takiego zabiegu. Oznacza to, że przez siedem do dziesięciu dni stopniowo zmniejszamy produkty zbożowe i zastępujemy je warzywami. Tak by po takim przygotowaniu móc spokojnie zastosować dietę owocowo-warzywną.

Detoks warzywny polega na spożywaniu odpowiednio przygotowanych i dobranych warzyw i owoców. Posiłki, na których oparta jest dieta oczyszczająca nie powinny zawierać więcej niż 600 kalorii. W trakcie jej stosowania nie należy pić kawy, herbaty, alkoholu i palić papierosów.

Przykładowo dzień zaczynamy od szklanki ciepłej wody z wyciśniętym sokiem z cytryny. Później na drugie śniadanie wypijamy warzywny koktajl, np. z selera naciowego. Obiad to zupa krem, np. z pomidorów. Na podwieczorek przygotowujemy sobie sałatkę np. z młodego szpinaku, a na kolację 250 g duszonych warzyw z przyprawami.

Tego dnia zapominamy o kawie, nabiale, ziarnach zbóż i kaszach, słodkich owocach, słodyczach, alkoholu i papierosach. Ale pijemy dużo ciepłej wody np. z cytryną, melisę, odpoczywamy i zmniejszamy aktywność fizyczną.

Detoks warzywny można rozciągnąć na trzy dni. Jeżeli chcemy zastosować oczyszczenie dłużej lepiej jest wcześniej skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Celina Wojda [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.