Urlop a praca na części etatu

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Grażyna Mazurek

Urlop a praca na części etatu

Grażyna Mazurek

Na pytania Czytelników odpowiada Jolanta Jankowska, prawnik z Państwowej Inspekcji Pracy w Zielonej Górze.

- Jestem już na emeryturze i dorabiam sobie pracując przy pilnowaniu na 1/2 etatu od 1 marca do ostatniego maja 2016 r.
Ile dni urlopu wypoczynkowego będzie mi przysługiwało za ten okres przepracowany?

- Pracownik z ponad 10-letnim stażem pracy za okres zatrudnienia od marca do maja 2016 r. nabędzie prawo do urlopu proporcjonalnego w wymiarze 3 x 13/12 =3,25 tj. 4 dni czyli 32 godziny. Pracownikowi udziela się urlopu w dni, które są dla niego dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.

- Od 1 maja 2016 r. podjęłam pracę na 3/4 etatu. Umowa została zawarta na 1 rok. Sama wychowuję dziecko, które uczęszcza do przedszkola. Chciałam wykorzystać wolne 2 godziny z tytułu opieki, żeby iść z dzieckiem na szczepienie. Ile godzin zwolnienia będzie mi przysługiwało przy pracy na 3/4 etatu?
- Zgodnie z art. 188 par. 2 Kodeksu pracy, zwolnienie od pracy z tytułu wychowywania dziecka do lat 14 udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika a niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny. Wymiar tego zwolnienia wynosi 12 godzin (16 godzin x 3/4 etatu = 12 godzin).

Grażyna Mazurek

Dziennikarz działu łączności z Czytelnikami

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.