Kaśka Borek

Urlop wypoczynkowy. Ile się należy

Nie pracujesz, ale pensja wpada. Ile? Za czas urlopu wypoczynkowego pracownik ma prawo do takiego wynagrodzenia, jakie by otrzymywał, gdyby w tym czasie Fot. 123RF Nie pracujesz, ale pensja wpada. Ile? Za czas urlopu wypoczynkowego pracownik ma prawo do takiego wynagrodzenia, jakie by otrzymywał, gdyby w tym czasie pracował
Kaśka Borek

Gdy jesteś pracownikiem, musisz wykorzystać przysługujące ci dni urlopu wypoczynkowego. Ale ile jest tych dni? To zależy. A od czego? Wyjaśnia nam to prawnik z Państwowej Inspekcji Pracy

Nawet gdy uwielbiamy naszą pracę, to przychodzi w końcu taki moment, że marzymy już tylko o urlopie. Przeczytaj nasz poradnik, a dowiesz się, na ile wolnych dni możesz liczyć (to tzw. wymiar urlopu wypoczynkowego).

Dla kogo wolne dni

Zacznijmy jednak od tego, że urlop wypoczynkowy przysługuje tylko osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, którego nie można się zrzec.

Na jakich zasadach

Liczba dni, które będziesz mógł spędzić na wakacjach (wymiar urlopu wypoczynkowego), zależy od twojego stażu pracy.

Bo liczy się staż pracy

To od stażu pracy zależy, ile dni urlopu wypoczynkowego ci przysługuje. I tak:

To się dolicza

1. Do tego okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się wszystkie okresy poprzedniego zatrudnienia. Nie mają znaczenia ani przerwy w zatrudnieniu, ani sposób ustania stosunku pracy.

2. Do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu pracownika, dolicza się następujące okresy nauki w szkole:

Nie można jednak sumować powyższych lat nauki w różnych szkołach!

Jeśli pracowałeś i równocześnie uczyłeś się, do twojego stażu pracy wlicza się okres zatrudnienia, w którym albo pobierałeś naukę, albo jej okres. Wszystko zależy od tego, co jest korzystniejsze dla ciebie.
Na wymiar urlopu wypoczynkowego wpływają również między innymi:

Kto może dostać dłuższy urlop

Co do zasady Kodeks pracy określa minimalne wymiary urlopów wypoczynkowych. Ustawodawca zagwarantował jednak niektórym grupom zawodowym dłuższe wolne. I tak na przykład uprzywilejowani są między innymi pracownicy niepełnosprawni. Na podstawie przepisów szczególnych zwiększony wymiar urlopu przysługuje między innymi: nauczycielom, sędziom, prokuratorom, żołnierzom zawodowym, policjantom, pracownikom socjalnym.

Kaśka Borek

Zawodowo obecnie zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętym poradnictwem. Jestem otwarta na ludzi i świat, ciekawa wydarzeń. Chcę zrozumieć innych, poznać ich intencje, zainteresowania i kłopoty.
Prywatnie interesuję się sportami ekstremalnymi i aranżacją wnętrz.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.