Urząd marszałkowski nie musi płacić odszkodowania byłemu dyrektorowi szpitala

Czytaj dalej
Fot. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Leszek Kalinowski

Urząd marszałkowski nie musi płacić odszkodowania byłemu dyrektorowi szpitala

Leszek Kalinowski

Tak zdecydował sąd. Waldemar Taborski będzie się odwoływał, bo uważa, że nie złamał prawa. A potwierdzają to inne organa państwowe.

Przypomnijmy, Waldemar Taborski stracił stanowisko w styczniu ubiegłego roku. Powodem odwołania były zarzuty o złamanie ustawy antykorupcyjnej i prowadzenie działalności konkurencyjnej na szkodę szpitala, gdyż zasiadał w radzie nadzorczej spółki Eurotelmed. A prawo wyklucza łączenie tych dwóch działalności. Od początku były dyrektor tłumaczył, że zarzuty są bezpodstawne. Bo spółka nigdy nie rozpoczęła działalności, a on sam wycofał się z niej po roku. Nie mogła więc ona stanowić konkurencji dla szpitala. Jego nazwisko w dokumentach KRS to wynik zaniedbań głównego udziałowca.

Murem za zwolnionym dyrektorem stanęli pracownicy szpitala.

Marszałek Elżbieta Polak twierdział zaś, że nie mogła inaczej się zachować. Postąpiła zgodnie z prawem. Podkreślała, że merytoryczna ocena pracy dyrektora nie była brana pod uwagę, a jedynie aspekty prawne.

Dyrektor zażądał w tej sytuacja odszkodowania. Teraz sąd w całości oddalił pozew Waldemara Taborskiego przeciwko władzom województwa.

Jak komentują tę decyzję obie strony?

Elżbieta Anna Polak: - Zarząd województwa nie miał co do tego żadnych wątpliwości. Działaliśmy zgodnie z prawem. Ustawa antykorupcyjna nie dawała nam żadnych możliwości, dowolnej interpretacji czy też wykładni przepisów. Należało w trybie natychmiastowym rozwiązać umowę z panem dyrektorem. Ale to nie tylko ustawa antykorupcyjna, ale również kontrakt. W kontrakcie wyraźnie zapisaliśmy, że nie wolno mu świadczyć pracy czy prowadzić działalności konkurencyjnej w stosunku do szpitala. Sąd przyznał nam rację.

- Naturalnie, że będą się odwoływał - mówi Waldemar Taborski. - Dlatego że postępowania przeprowadzone przed organami państwowymi (dwa przed urzędem kontroli skarbowej, dwa przed prokuraturą i jedno przed sądem) wskazują na to, że nie złamałem prawa i w związku z tym przysługuje mi odszkodowanie. Stosowne dokumenty mam przed sobą na stole.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.