Aleksandra Łuczyńska

Urząd miejski w Żarach obiecuje pomoc dla sprzedawców chryzantem

Żarski ratusz ma pomóc sprzedawcom chryzantem Fot. Ogrodnictwo M.W. Rosół Żarski ratusz ma pomóc sprzedawcom chryzantem
Aleksandra Łuczyńska

Żarski ratusz ma kupić tysiąc chryzantem i oddać opłatę targową. Mimo tej pomocy, sprzedawcy nie są w stanie nadrobić strat.

Wszyscy sprzedawcy chryzantem z Żar, którzy stracili swój dochód z trzech dni, będą zwolnieni przez miasto z opłaty targowej. Miasto zwróci im wpłacone pieniądze. W mieście trwa akcja "Kupuję - wspieram", która ma wspierać sprzedawców i producentów. Ci, po zamknięciu cmentarzy, na dwa dni przed Świętem Zmarłym, właśnie liczą straty.

Chryzantemy to nie jest łatwy dochód

- Nie da się tego odpracować. Za późno o tym powiedzieli, można było inaczej to zorganizować - mówi Grzegorz Rosół z Ogrodnictwo M.W. Rosół w żarskich Kunicach. Rodzinna firma od lat zajmuje się ogrodnictwem, w tej branży o Święcie Zmarłym myśli się już w maju, kiedy rozpoczyna się produkcja chryzantem. Na ten, łatwy wydawałoby się, dochód, pracuje się przez wiele miesięcy. Trudno przewidzieć, ile uda się sprzedać w danym roku, ale tegoroczne Święto Zmarłych należało pod kątem handlu do najgorszych.

[polecane]20906876 ID 1, 20905044 ID 2, 20906844 ID 3, 20904010 ID 4;1;CZYTAJ TEŻ[/polecane]

Nadrobienie strat jest niemożliwe

- Kiedy w piątek dowiedzieliśmy się, że zamykają cmentarze, szybko załadowaliśmy busy i pojechaliśmy pod cmentarz. Było ciemno, przez to, że padało, nie jechaliśmy wcześniej, mieliśmy zaledwie godzinę na sprzedanie tego, co sprzedawalibyśmy przez dwa dni. To niemożliwe, żeby nadrobić straty. Trudno powiedzieć, ile tego zostało. Jeszcze w niedzielę pod Lidlem było trochę osób. Szkoda, że tak późno dowiedzieliśmy się o zamknięciu cmentarzy, mogliśmy to zupełnie inaczej zorganizować. To, czego nie uda się sprzedać, trafi na kompost.

Miasto zwraca opłaty targowe

Jeszcze w piątek urzędnicy z żarskiego ratusza zadeklarowali, że pomogą sprzedawcom. W poniedziałek zapowiedzieli, że kupią tysiąc sztuk. Handlarze zostaną też zwolnieni z opłaty targowej. Wszelkich informacji samym zainteresowanym udzielą urzędnicy pod numerami tel. 68 470 83 29 lub 68 470 83 02. Chryzantemy będzie można kupować przed cmentarzem już od wtorku, kiedy zostaną otwarte cmentarze do 10 listopada.

Aleksandra Łuczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.