Urząd nie będzie już zacofany, bo nadchodzi e-urząd

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Urząd nie będzie już zacofany, bo nadchodzi e-urząd

Jarosław Miłkowski

Złożenie wniosku o dowód przez internet? Zapisy do przedszkola on-line? To możliwe w Gorzowie. O planach opowiada nam wiceprezydent Łukasz Marcinkiewicz.

Dziś przez internet mogę w urzędzie jedynie założyć, zawiesić lub zamknąć działalność gospodarczą. To wszystko?
Większości usług administracyjnych nie możemy świadczyć, bo nie mamy do tego odpowiedniego sprzętu, i oprogramowania.

Teraz będzie można więcej, bo marszałek dał prawie 8 mln zł...
Na cyfryzację wydamy więcej, bo wartość całego projektu to prawie 9 mln zł, z czego tylko 15 proc. z tej kwoty wyłożymy z własnego budżetu. Reszta pochodzi ze środków unijnych.

I co za te pieniądze zrobimy?
Chcemy rozbudować system informacji przestrzennej, czyli geoportal. Każdy będzie mógł np. sprawdzić w nim, jaka działka i kiedy będzie sprzedawana. Zamierzamy też zrobić „hurtownię danych”. Jeśli ktoś będzie chciał załatwić sprawę, wystarczy, że raz się zaloguje, wpisze swoje dane i przy załatwianiu innych spraw nie będzie musiał robić tego ponownie. Poza tym chcemy, aby mieszkańcy mogli otrzymywać od nas przypomnienia o zbliżających się obowiązkach. Oprócz tego chcemy zrobić zintegrowany system zarządzania urzędem, bo dziś jesteśmy bardzo zacofani i pracujemy na różnych programach, które nie są ze sobą powiązane. Do tego chcemy wprowadzić system zarządzania oświatą...

Czyli gdy ktoś będzie chciał zapisać dziecko do żłobka, przedszkola czy szkoły, to już nie będzie musiał biegać po kilku placówkach, tylko zrobi to przez internet?
Myślę, że tak, bo w tym kierunku chcemy iść. Czy jednak będzie można zapisać dziecko we wszystkich tych trzech placówkach, czy tylko w dwóch lub jednej, to się jeszcze okaże. Po to wydajemy te publiczne miliony, aby mieszkaniec nie musiał biegać po urzędach, skoro większość spraw można załatwić przez internet. Zmierzamy do tego, by ułatwić mieszkańcom relacje z urzędem. A gdy będzie chciał przyjść i załatwić sprawę tradycyjnie jak do tej pory, nie będzie problemu.

Będę mógł złożyć przez internet wniosek o nowy dowód osobisty?
Być może zgłoszenie wniosku będzie możliwe, ale aby potwierdzić swoją tożsamość i złożyć podpis, trzeba będzie przyjść jeden raz do urzędu. Będziemy zmierzać do tego, żeby wszystkie usługi administracyjne były realizowane on-line.

Kiedy to wszystko wejdzie w życie?
Już zaczynamy przygotowania, więc od przyszłego roku.

Łukasz Marcinkiewicz
Jarosław Miłkowski Łukasz Marcinkiewicz
Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.