Urządzenie, które ratuje życie. Gmina Deszczno kupiła sześć defibrylatorów

Czytaj dalej
Fot. Gmina Deszczno
Magdalena Marszałek

Urządzenie, które ratuje życie. Gmina Deszczno kupiła sześć defibrylatorów

Magdalena Marszałek

Kiedyś były używane jedynie w szpitalach i karetkach - dziś automatyczne defibrylatory są coraz bardziej powszechne i pojawiają się między innymi w miejscach użyteczności publicznej oraz zakładach pracy. W nowoczesne urządzenia służące do przywracania prawidłowej akcji serca postanowiła zainwestować również gmina Deszczno.

Gdy liczą się minuty

Co kilkanaście minut w naszym kraju dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia. To może przydarzyć się każdemu - bez względu na wiek i stan zdrowia. W takich sytuacjach liczy się przede wszystkim czas. Najskuteczniejszą metodą zwiększającą prawdopodobieństwo przeżycia jest defibrylacja. Jeśli w pobliżu miejsca wypadku znajdzie się defibrylator i zostanie prawidłowo użyty szansa na uratowanie poszkodowanego sięga siedemdziesięciu procent.

[polecane]21140789,21140789[/polecane]

Dostępne dla każdego

Z tego jak ważny jest powszechny dostęp do takich urządzeń zdają sobie sprawę władze gminy Deszczno. Postanowiły zakupić sześć automatycznych defibrylatorów, dzięki którym mieszkańcy mogą się czuć bezpiecznej. Pięć gmina przekazała strażakom ochotnikom z gminnych jednostek.

Każde ludzkie życie jest bezcenne dlatego też taka inicjatywa. Mamy dużo coraz bardziej profesjonalnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, a nasi strażacy przeszli w ostatnim czasie kwalifikowany kurs pierwszej pomocy, więc dobrze wiedzą jak tych defibrylatorów używać. Warto też wspomnieć, że przez teren naszej gminy przebiegają dwie bardzo ruchliwe trasy i nasi strażacy bardzo często prowadzą tam różnego rodzaju akcje ratownicze. Dzięki tym urządzeniom będą mogli jeszcze skuteczniej ratować ludzkie zdrowie i życie - mówi Paweł Tymszan, wójt gminy Deszczno.

Przeczytaj też: Dramatyczne zdarzenie w jednym z autobusów MZK

Jeden defibrylator został zamontowany na ścianie Urzędu Gminy. Urządzenie jest dostępne przez całą dobę, tak aby w razie nagłej potrzeby mógł z niego skorzystać każdy mieszkaniec.

Tych urządzeń nie trzeba się bać, bo one są bardzo proste w obsłudze. Działają intuicyjnie i wydają proste komunikaty głosowe. Mamy nadzieję, że dzięki nim mieszkańcy będą się czuli bezpieczniej w naszej gminie - dodaje Paweł Tymszan.

Nowe defibrylatory trafiły do jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z Brzozowca, Deszczna, Krasowca, Osiedla Poznańskiego i Ulimia.

WIDEO: Gdzie znajdziesz defibrylator w Zielonej Górze?

Są szybkie i skuteczne

Automatyczne defibrylatory są oznaczone charakterystycznym sercem z błyskawicą. Mają kolor zielony lub czerwony. Ich zastosowanie pozwala skutecznie ratować osoby, których życie jest zagrożone. Po przyłączeniu elektrod do klatki piersiowej aparatura analizuje rytm serca i za pomocą impulsów prądu stałego o odpowiednio dużej energii oddziałuje na mięsień sercowy. Obsługa tego typu urządzeń nie wymaga specjalistycznej wiedzy medycznej. Wystarczy jedynie sprawnie wykonywać wydawane przez nie komendy.

Zobacz też:

Magdalena Marszałek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.