Urzędnicy masowo ubezpieczają się od ewentualnych błędów

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Małgorzata Stempinska

Urzędnicy masowo ubezpieczają się od ewentualnych błędów

Małgorzata Stempinska

Po obniżeniu wieku emerytalnego ZUS zaleje lawina wniosków. Czy w związku z tym urzędnicy masowo ubezpieczają się od ewentualnych błędów?

Już 2060 pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w całym kraju ubezpieczyło się od odpowiedzialności cywilnej w ramach ubezpieczenia zbiorowego. W naszym regionie w tym roku jest ich 184: 93 w bydgoskim oddziale i podległych mu jednostkach i 91 w oddziale toruńskim i jednostkach podległych. Pracownicy toruńskiego oddziału w tym roku po raz pierwszy przystąpili do tego ubezpieczenia.

Taką możliwość daje im Ustawa z 20 stycznia 2011 roku o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenia prawa. Przedmiotem ubezpieczenia jest odpowiedzialność majątkowa „za szkody w mieniu, na osobie, czyste straty finansowe wyrządzone przy wykonywaniu władzy publicznej”. Ubezpieczenie jest dobrowolne, a podmiotem ubezpieczającym jest Zarząd Główny Związku Zawodowego Pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Warunkiem przystąpienia do ubezpieczenia jest wypełnienie i podpisanie imiennej deklaracji przez pracownika ZUS oraz opłacenie rocznej składki, zgodnie z jednym z pięciu wybranych wariantów.

Opłata roczna wynosi od 20 zł (przy sumie gwarancyjnej 30 tys.) do 70 zł (przy sumie gwarancyjnej 150 tys. zł). Pracownicy sami ją uiszczają.

Do tej pory w naszym regionie nie było przypadku, gdy pracownik ZUS skorzystał z wykupionego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Są gotowi na lawinę wniosków emerytalnych

1 października tego roku wchodzi w życie długo wyczekiwana ustawa obniżająca powszechny wiek emerytalny. ZUS spodziewa się lawiny wniosków od przyszłych emerytów. Tylko w ostatnim kwartale tego roku o emeryturę będzie mogło wystąpić aż 331 tysięcy dodatkowych osób.

Czy w związku z tym urzędnicy ubezpieczają się od ewentualnych błędów? - Nie mamy sygnałów, by nasi pracownicy czuli zagrożenie odpowiedzialnością za błędy urzędnicze - przyznaje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Jak dodaje, przygotowania do wzmożonej obsługi wniosków emerytalnych w ostatnim kwartale tego roku ZUS prowadzi już od dłuższego czasu. - Mamy zidentyfikowanych klientów, którzy mogą wystąpić o emeryturę po wejściu w życie przepisów o obniżeniu wieku emerytalnego z przypisaniem do konkretnych naszych placówek. Staramy się więc z wyprzedzeniem tak przygotować nasze zespoły w oddziałach, by z jednej strony na bieżąco i sprawnie obsługiwać naszych klientów, z drugiej zaś nie dopuścić do nadmiernego przeciążenia pracą naszych pracowników. Mamy też zabezpieczone środki, tak by każdemu pracownikowi obsługującemu zwiększona liczbę klientów i spraw móc zapewnić właściwe wynagrodzenie - informuje Krystyna Michałek.

Będą pracować dłużej?

Obecnie sale obsługi klientów ZUS, w którym m.in. można załatwić sprawy emerytalne, są czynne w poniedziałki od godz. 8 do 18. a od wtorku do piątku - od godz. 8 do 15.

Wspomniane godziny pracy obowiązują we wszystkich placówkach ZUS w regionie, czyli w Oddziale i Inspektoracie w Bydgoszczy, Oddziale w Toruniu, Inspektoratach w: Inowrocławiu, Świeciu, Tucholi, Żninie, w Nakle nad Notecią, Aleksandrowie Kujawskim, Brodnicy, Grudziądzu, Lipnie, Włocławku oraz w Biurach Terenowych w: Sępólnie Krajeńskim, Golubiu- Dobrzyniu i Rypinie.

Po wejściu w życie nowych przepisów emerytalnych ZUS na bieżąco będzie prowadzić monitoring pracy swoich placówek. W razie potrzeby wydłuży codziennie czas pracy w salach obsługi klienta.

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.