Uwaga kierowcy! Ważne zmiany od 1 października. Dowód rejestracyjny i OC trzeba mieć, ale nie przy sobie

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś
Bogna Kisiel

Uwaga kierowcy! Ważne zmiany od 1 października. Dowód rejestracyjny i OC trzeba mieć, ale nie przy sobie

Bogna Kisiel

Od 1 października dowód rejestracyjny oraz polisę OC można zostawić w domu. Nikt nie zostanie ukarany za brak dokumentów, gdy zostanie zatrzymany do kontroli.

- To zmiany, na które czeka wielu kierowców. Mam nadzieję, że dzięki nim nieco ułatwiamy im życie - mówi minister Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Stało się to możliwe dzięki zmianom wprowadzonym do ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, które przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji.

Nie tylko został zniesiony obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego czy polisy OC. Od poniedziałku inaczej będzie wyglądać zatrzymanie oraz zwrot dowodu rejestracyjnego w przypadku, gdy podczas kontroli okaże się, że pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego.

Uwaga kierowcy! Ważne zmiany od 1 października. Dowód rejestracyjny i OC trzeba mieć, ale nie przy sobie
Małgorzata Genca

W takiej sytuacji uprawnione służby odnotują zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma - podobnie jak dotychczas - pokwitowanie.

W podobny sposób będzie następował „zwrot” dokumentu. Urząd miasta czy starostwo, które wydało nam dowód rejestracyjny lub jednostka, która go zatrzymała odnotuje w systemie jego zwrot.

- Sądzę, że nawet po wejściu w życie nowych przepisów kierowcy będą nadal nosić w portfelu dowód rejestracyjny i polisę OC - mówi Piotr Garstka z biura prasowego wielkopolskiej policji.

- W przypadku stłuczki, gdy kierowcy będą chcieli spisać oświadczenie, to czy są w stanie z głowy podać numer polisy? Czy dla drugiej strony będzie to wiarygodne, w jaki sposób to zweryfikuje? Dla pewności lepiej wtedy wezwać policję. Wygodniej jednak te dokumenty mieć przy sobie

- dodaje.

Co kierowca musi wiedzieć i o czym pamiętać

Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla jednak, że nie zawsze dowód rejestracyjny oraz polisę ubezpieczeniową można zostawić w domu i nie będą się z tym wiązać żadne konsekwencje. Otóż, nadal należy mieć te dokumenty przy sobie, jeśli prowadzi się pojazd, który został zarejestrowany poza Polską.

Fakt, że nie musimy posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie oznacza, że w ogóle nie musimy ich mieć. Trzeba je mieć. Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności między innymi w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży samochodu lub wyjeździe zagranicznym. Właściciele pojazdów nadal mają również obowiązek posiadania ubezpieczenia OC.

Mimo zniesienia obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC, nadal musimy liczyć się z tym, że będziemy kontrolowani. Dane pojazdu oraz informacje o zawartej polisie ubezpieczeniowej gromadzone są w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Podczas kontroli uprawnione do tego służby czyli na przykład policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego sprawdzą dane w jednej z baz CEPiK - Centralnej Ewidencji Pojazdów.

W poniedziałek, po wejściu w życie nowych przepisów, podczas kontroli kierujący pojazdem może usłyszeć pytanie, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu. Wystarczy odpowiedzieć, że dokument w danej chwili znajduje się na przykład w domu czy siedzibie firmy.

Kierowca wciąż jest obowiązany posiadać przy sobie prawo jazdy oraz dowód osobisty.

Bogna Kisiel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.