Tomasz Rusek

Uwaga, pasażerowie!

Tomasz Rusek

Przed nami ciężkie miesiące. Tymczasowy peron przy ul. Teatralnej ma nam trochę ulżyć. To stąd będziemy jeździć w Polskę.

Budowa nowego peronu, pomimo zimy i leżącego śniegu, trwa w najlepsze. Wczoraj byliśmy na miejscu. Fachowcy uwijają się tu w wielkim dole, obok jeżdżących szynobusów. Na razie robota wygląda jakby była w polu, ale już pod koniec kwietnia będzie tu wygodny peron z wiatą, oświetleniem i ławeczkami - zapewnia w komunikacie rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych Mirosław Siemieniec.

Żadnego biegania

To ważne, bo właśnie wtedy zamknięta zostanie estakada. Zacznie się jej kompleksowy, warty ponad 100 mln zł remont. I na czas tych prac (aż do 2018 r.!) pasażerowie w podróż w stronę Krzyża i reszty Polski mają ruszać z nowego przystanku. To dlatego budowa przy ul. Teatralnej jest taka ważna: to będzie na długi czas tymczasowy „dworzec” dla tysięcy ludzi.

- Ciężko będzie. Wąsko tutaj, ciasno, dojazd autem fatalny, bo trzeba będzie na ulicy stawać i torby wyładowywać. No i co będzie, jak ktoś z Poznania będzie do Kostrzyna czy do Berlina jechał? Na Teatralnej wysiądzie i będzie biegł na dworzec, by tam wsiąść do pociągu na Kostrzyn? - dopytuje Wanda Rutkowiak, którą spotkamy przy budowie.

Nie, nie będzie żadnego biegania. To już wiadomo. Na czas remontu estakady PKP zapewni „tranzytowym” pasażerom autobus, który dowiezie ich z nowego przystanku przy ul. Teatralnej na dworzec, skąd będą ruszały kursy w stronę Bogdańca, Witnicy, Kostrzyna i dalej.

Choć trzeba zaznaczyć, że na dziś taka pomocnicza komunikacja wydaje się niewykonalna - ul. Teatralna jest wiecznie zapchana (wytyczono nią objazd przez remont ul. Warszawskiej, który jednak na wiosnę ma się zakończyć), więc dziś taki autobus podstawiony przez PKP utkwiłby w korkach.

Plan robi wrażenie

Przypomnijmy: estakadę czeka kompleksowa przebudowa. Roboty obejmą wzmocnienie i zabezpieczenie konstrukcji oraz wnętrz 50 nisz, zostanie także wymieniony tor, modernizację przejdzie pięć stalowych wiaduktów. Dodatkowo odnowiony będzie także drugi peron. Pojawi się tu wiata, ławki, oświetlenie i system informacji pasażerskiej. Dla inwalidów i starszych zostanie uruchomiona winda. A na całym dworcu będzie nowoczesny monitoring.

PKP zaznacza jeszcze, że estakada będzie tak wyremontowana, żeby w przyszłości można było ułożyć na niej drugi tor.

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.